La Braşov a avut loc, la acest sfârşit de săptămână, Campionatul Naţional de Nataţie pentru Copii, competiţie care a reunit peste 450 de sportivi din întreaga ţară. Câmpina a fost reprezentată de un singur sportiv - Darius Coman (Clubul Barracuda, antrenor Gabriel Cojocaru), dar palmaresul acestuia este realmente impresionant: un tilul de campion naţional, două titluri de vicecampion naţional şi alte trei medalii de bronz.
Iată şi rezultatele obţinute de Darius Coman la fiecare întrecere la care a urcat pe podium:
Locul 1 - 50m bras
Locul 2 - 100m liber şi 50m delfin
Locul 3 - 50m spate, 200m mixt şi 100m bras.
Darius Coman, antrenorul său - Gabriel Cojocaru şi toţi cei care au contribuit la aceste performanţe merită toate felicitările noastre.
La finalul acestei săptămâni sunt programate mai multe evenimente sportive în Câmpina sau în care sunt implicați sportivi sau cluburi din Câmpina și împrejurimi.
La acest final de săptămână, pe circuitul de motocros de la Merei, județul Buzău, a avut loc o nouă etapă a Campionatului Național Individual.
În organizarea Asociației Județene de Handbal Prahova s-a dat startul fazei județene a Campionatului Național de handbal feminin juniori IV.
Duminică, la prânz, în sala ”Grigorescu”, CS Câmpina a primit vizita liderului campionatului feminin juniori II, HC Dunărea Brăila.