Apa se oprește în jurul orei 7.30 din cauza unor avarii apărute la stațiile de pompare în mai multe puncte din municipiu. Anunțul a fost transmis în această dimineață de Primăria Câmpina, la solicitarea operatorului de apă-canal HidroPrahova.
Nu se știe exact cât vor dura intervențiile pentru remedierea acestor avarii survenite, potrivit reprezentanților HidroPrahova, din cauza variațiilor puternice de tensiune în rețeaua de alimentare cu energie electrică. Din cauza acestor variații, presiunea apei a crescut în unele puncte din sistemul de alimentare, iar unele pompe au cedat. Așa s-a întâmplat pe Strada Constantin Stere și pe Calea Doftanei la intersecția cu Strada Ecaterina Teodoroiu. HidroPrahova vă asigură că face tot ce se poate pentru remedierea avariilor și reluarea furnizării apei potabile. Sistarea furnizării apei în această dimineață nu are nicio legătură cu avaria produsă ieri la conducta de distribuție a apei de pe Strada B.P. Hasdeu, aproape de intersecția cu Calea Doftanei.

Într-un context mai larg al discuției legate de semafoare, la capitolul „Diverse” al celei mai recente ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina, a existat și o dezvăluire a unui consilier local.

Comisarii Gărzii de Mediu de la Comisariatul Județean Prahova au aplicat o amendă de 60.000 lei unui operator economic din Câmpina care efectua dezmembrări auto ilegale, fără a avea autorizație de mediu.

Pompierii militari din cadrul Detașamentului Câmpina au intervenit miercuri după-amiază pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o locuință din comuna Bănești, satul Bănești, pe drumul care face legătura cu satul Urleta.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe se bucură de interes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.