Consiliul Județean Prahova a achiziționat 26 microbuze electrice pentru transportul elevilor, printr-un program finanțat de Administrația Fondului de Mediu.
Microbuzele au costat peste 25,3 milioane lei, din care aproape 25 milioane lei au fost de la AFM.
Pe lista localităților care vor beneficia de aceste microbuze electrice pentru transportul elevilor se numără și mai multe comune și orașe din zona Câmpina: Bănești, Comarnic, Poiana Câmpina, Provița de Sus, Scorțeni.
Această achiziție vine după ce, în primăvara acestui an, Consiliul Județean Prahova a cumpărat prin PNRR și cu sprijinul Ministerului Educației alte 35 microbuze electrice pentru transportul elevilor, localitățile din zona Câmpina care beneficiază de acestea fiind Șotrile, Telega și Valea Doftanei.

Locuitorii comunei Brebu s-au săturat de problemele frecvente legate de alimentarea cu energie electrică și chiar au redactat o petiție, pe care să o transmită Ministerului Mediului, Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Electrica Muntenia Nord și Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).

În primele patru zile din 2026, pompierii militari au intervenit pentru localizarea și lichidarea a 26 de incendii.

Uneori, când vine momentul să de bucuri de ceea ce ai construit cu mult efort, totul se năruie, se face scrum.

S-a stins din viață, discret, așa cum a fost tot timpul, Lică Pîrvulescu, unul dintre câmpinenii cei mai bogați în... amintiri. A fost înmormântat chiar astăzi, vineri, 2 ianuarie 2026.