CONTACT

150 de copii din Câmpina participă la a IX-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi

- Eveniment -

150 de copii din Câmpina participă la a IX-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi

La Casa de Cultură "Geo Bogza" se desfășoară astăzi cea de-a IX-a ediție a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi, manifestare organizată de Biblioteca Municipală "Dr. C.I. Istrati", cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Câmpina. Este un eveniment frumos, destul de complex, la care s-au înscris aproximativ 150 de copii de la unitățile de învățământ din municipiu.

Evenimentul se adresează trupelor de teatru din cadrul unităților de învățământ. Este un concurs organizat pe trei secțiuni: monolog, scenetă și piesă de teatru (fragment). Juriul va ține cont de talentul actoricesc, omogenitatea trupei, stăpânirea limbajului scenic și armonizarea interpretării actorilor. Din juriu fac parte Liliana Șușu Ene - directorul Bibliotecii Municipale, Lenuța Leotescu - bibliotecar, scriitorul Florin Dochia, consilierul local Adrian Dochia și scriitorul Alexandru Ștefan - Sașa.
Astăzi are loc prezentarea momentelor artistice, iar festivitatea de premiere se va desfășura tot la Casa de Cultură, pe 14 iunie 2018. Vor fi acordate premii (constând în cărți și rechizite) pentru cea mai bună interpretare feminină/masculină, cea mai bună trupă de teatru, cel mai frumos costum, cel mai bun decor, cel mai bun monolog și un premiu special pentru creativitate.
După cum ne-a declarat directorul Bibliotecii Municipale, Liliana Șușu Ene, la ediția din acest an, spre deosebire de edițiile precedente, cei mai mulți participanți sunt din ciclul primar. (video) Sunt în jur de 15 trupe de teatru, iar 12 copii vor prezenta câte un monolog.


07 Jun 2018 12:15 5167 vizualizari


Comentarii






473 vizualizari 04 Apr 2026 11:26 Seratele Culturale Elstar. Sub semnul lui Brâncuși...

Seratele Culturale Elstar. Sub semnul lui Brâncuși...

În Anul Brâncuși, lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea, apărut la Editura Creator, nu putea fi decât un moment de gală din cadrul Seratelor Culturale Elstar.

citeste mai mult
1027 vizualizari 03 Apr 2026 13:24 Câștigătorii Concursului Național ”Umbrela Verde”, Câmpina 2026

Câștigătorii Concursului Național ”Umbrela Verde”, Câmpina 2026

Peste 880 lucrări trimise de elevi din 38 județe au avut de analizat membrii juriului Concursului Național „Umbrela Verde”, ajuns la a XIII-a ediție și organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu”.

citeste mai mult
478 vizualizari 03 Apr 2026 11:07 Seratele Culturale Elstar. Întâlnire de poveste cu... povești, cu Adina Popescu

Seratele Culturale Elstar. Întâlnire de poveste cu... povești, cu Adina Popescu

Dialogul dintre Adina Popescu și amfitrionii ediției din 2 aprilie 2026 a Seratelor Culturale Elstar, Codruț Constantinescu și Jovi Ene, a devenit o întâlnire de poveste cu... povești, o adevărată artă a dialogului.

citeste mai mult
1186 vizualizari 02 Apr 2026 11:31 Concursul „Umbrela verde” 2026, organizat de Școala „Ion Câmpineanu”, a reunit lucrări ale elevilor din 38 județe

Concursul „Umbrela verde” 2026, organizat de Școala „Ion Câmpineanu”, a reunit lucrări ale elevilor din 38 județe

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV