CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Un câmpinean de 55 de ani a fost reținut de polițiștii argeșeni, fiind acuzat de fraudă informatică la... ”păcănele”

- Actualitate -

Un câmpinean de 55 de ani a fost reținut de polițiștii argeșeni, fiind acuzat de fraudă informatică la... ”păcănele”

Un bărbat de 55 de ani din Câmpina a fost reținut de polițiștii argeșeni, fiind acuzat de fraudă informatică și acces ilegal la un sistem informatic, alături de un piteștean în vârstă de 40 de ani, cercetarea lor fiind realizată de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Pitești, sub coordonarea procurilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș.

În urma cercetărilor, poliţiştii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Pitești au reţinut doi bărbaţi, de 40 de ani, din Piteşti, respectiv de 55 de ani, din Câmpina, judeţul Prahova, bănuiţi de săvârşirea infracţiunilor de fraudă informatică şi acces ilegal la un sistem informatic, fapte prevăzute de art. 249 şi art. 360 din Codul Penal, precum şi de folosirea într-o sală de jocuri a unui dispozitiv pentru alterarea elementelor de şansă şi metodelor de selecţie ale aparatelor de jocuri de noroc, prevăzută de O.U.G. nr. 77/2009. Din cercetări s-a stabilit că, începând cu luna martie 2017 până în prezent, cei doi bărbaţi, cu ajutorul unei alte persoane, precum şi complicitarea unor operatori din săli de jocuri de noroc, ar fi alterat şansele de câştig ale unor aparate de jocuri de noroc, obţinând câştiguri ilicite, evaluate până în acest moment al cercetărilor la peste 85.000 de lei.
Pentru probarea activităţii infracţionale, în seara zilei de 11 februarie, pe raza judeţului Timiş, a fost realizată o acţiune de prindere în flagrant a celor două persoane în cauză, în timp ce se aflau într-o sală de jocuri, unde unul dintre cei doi realizase un câştig de peste 15.000 de lei prin utilizarea acestor metode. Totodată, pentru administrarea de probatoriu, în ziua de 12 februarie, au fost realizate patru percheziţii domiciliare, la locuinţele celor în cauză, din Piteşti, judeţul Argeş, respectiv Câmpina, judeţul Prahova.
În urma descinderilor, au fost descoperite şi ridicate sume de bani şi bunuri, constând în 18.000 de lei, peste 1.500 de euro, telefoane mobile, cartele SIM, micro-căşti bluetooth, suporţi de memorie, dispozitive electronice artizanale de programare a componentelor electronice ale aparatelor de jocuri de noroc.
Cei doi bărbați sunt cercetăți în stare de arest preventiv.

(Foto cu caracter ilustrativ)


14 Feb 2020 19:02 5434 vizualizari


Comentarii






  • 14.02.2020 19:34 Tily Daca pierdea bani sau mai rau nevasta sau casa la aparate se spanjura in sura.Asa patesc majoritatea naivilor care se joaca la aceste iluzii.Si foarte multi tineri dar si femei.Dar cazul din Turnatorie cu cel care a facut zob pacanelele cu ciocanul...trei dintr o lovitura si s a internat la Voila si loteria a luat teapa.
774 vizualizari 09 Dec 2025 20:27 Criza apei. Rezultatele testelor de laborator ale DSP sunt așteptate joi și vineri. Până atunci apa nu se oprește!

Criza apei. Rezultatele testelor de laborator ale DSP sunt așteptate joi și vineri. Până atunci apa nu se oprește!

În urma apariției unor informații incomplete în spațiul public, care pot crea îngrijorare, Consiliul Județean Prahova transmite publicului o sinteză clară și coerentă a deciziilor adoptate astăzi în cadrul întâlnirii de urgență convocate de președintele Virgiliu-Daniel Nanu, alături de prefectul județului, Dan Nicodim. La discuții au participat specialiști din toate instituțiile responsabile: Hidro Prahova, Apele Române, Hidroelectrica, Exploatare Sistem Zonal Prahova și Elsid Prahova.

citeste mai mult
697 vizualizari 09 Dec 2025 19:05 Amendă de 30.000 lei și autovehicul confiscat pentru deșeuri aruncate ilegal

Amendă de 30.000 lei și autovehicul confiscat pentru deșeuri aruncate ilegal

Marți, 9 decembrie, în jurul orelor 12.30, un bărbat a fost surprins de către un echipaj din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab" Ploiești, în timp ce arunca, din remorca unei autoutilitare, saci cu deșeuri menajere (reziduuri din construcții) în zona localității Zalhanaua, la marginea DN1A. 

citeste mai mult
289 vizualizari 09 Dec 2025 18:19 Campanie a Jadarmeriei: Petardele nu sunt o joacă!

Campanie a Jadarmeriei: Petardele nu sunt o joacă!

Inspectoratul Județean de Jandarmi Prahova derulează o campanie privind folosirea materialelor pirotehnice, mai ales în această perioadă a anului când singura ”distracție” a unora este ”bubuitul” petardelor.

citeste mai mult
3435 vizualizari 09 Dec 2025 17:44 Lucrările la golirea de fund de la Barajul Paltinu vor fi amânate până după iunie 2026

Lucrările la golirea de fund de la Barajul Paltinu vor fi amânate până după iunie 2026

Administrația Națională Apele Române (ANAR) transmite că, la acest moment, resursa de apă brută pentru Stația de Tratare Voila este asigurată integral, iar operatorul poate furniza apă în condiții normale.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV