În cursul zilei de marți, 12 martie, polițiștii Serviciului Rutier, cei ai municipiilor Ploiești și Câmpina, împreună cu cei ai Polițiilor orășenești Breaza și Vălenii de Munte au desfășurat mai multe acțiuni pentru verificarea respectării legislației privind circulația rutieră, precum și pentru descurajarea fenomenului infracțional din mediul stradal.
Acțiunile au vizat prevenirea faptelor de violență, depistarea conducătorilor auto care nu respectă normele privind circulația pe drumurile publice, acționându-se preponderent pentru depistarea conducătorilor auto care conduc sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive și a celor care nu respectă regimul legal de viteză. În cadrul activităţilor desfăşurate au fost oprite, pentru control peste 270 de autovehicule și au fost legitimate aproxiativ 280 de persoane. În urma activităților din teren au fost aplicate 129 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 35.000 de lei, din totalul acestora, 21 reprezentând încălcări ale regimului legal de viteză pe anumite tronsoane de drum, 15 pietonilor, trei pentru nerespectarea culorii semaforului, dar și două bicicliștilor care au fost depistați încălcând prevederile legale. Pentru neregulile constatate la regimul rutier, ca măsură complementară, polițiștii au reținut 5 permise de conducere, dintre acestea 3 pentru nerespectarea culorii semaforului, unul pentru efectuarea unei depășiri neregulamentare și unul pentru neacordare prioritate de trecerere vehiculelor care au acest drept, dar și un cerificat de înmatriculare. De asemenea, 5 sancțiuni au fost aplicate și conform Legii nr.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

După ce a fost predat Consiliului Județean, tronsonul de drum surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu a revenit în atenția autorităților.

Pe lista plângerilor prealabile la adresa unor hotărâri ale Consiliului Local Câmpina, situație prezentată de Monica Voicu. șeful Serviciului Juridic din Primăria Câmpina, în ședința ordinară de joi după-amiază, s-a aflat și o solicitare mai bizară.

Este de domeniul evidenței că pentru Câmpina, pentru întreaga zonă, ar trebui făcut ceva în vederea dezvoltării, în primul rând din punct de vedere economic, baza pentru orice altă dezvoltare viitoare, în orice domeniu.