CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

- Actualitate -

Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat, miercuri dimineață, Comitetul Local pentru Situații de Urgență (CLSU), în contextul ninsorilor abundente și problemelor generate de lipsa alimentării cu energie electrică la stațiile de tratare a apei.

În cadrul ședinței, au fost analizate situațiile din teren, intervențiile realizate până în prezent și au fost stabilite prioritățile pentru următoarele ore. Mai exact, au fost identificate zonele afectate de căderi de arbori și stâlpi de energie electrică ce blochează carosabilul, fiind stabilite echipele responsabile pentru fiecare intervenție. “Operatorul de deszăpezire și intervenție a acționat cu prioritate pe arterele principale, pe intrările și ieșirile din municipiu, precum și în zona centrală. Intervențiile se desfășoară în prezent în cartierele orașului. Pompierii, împreună cu Poliția Locală, au intervenit pe parcursul nopții pentru degajarea zonelor afectate de căderea pomilor și continuă acțiunile și pe parcursul zilei de astăzi. Lucrătorii din cadrul Atelierului Reparații Străzi și ai Serei Municipale intervin pentru degajarea și curățarea trotuarelor”, menționează Primăria Câmpina.

Preventiv, spitalele din Câmpina vor fi aprovizionate cu apă menajeră
Ca urmare a întreruperii energiei electrice la stațiile de tratare, furnizarea apei potabile în municipiul Câmpina este temporar întreruptă. Reprezentanții administrației locale au discutat cu operatorul regional Hidro Prahova privind reluarea furnizării apei imediat după remedierea problemelor din rețeaua de energie electrică și repunerea în funcțiune a stațiilor de tratare. Echipele furnizorului de energie electrică intervin pentru remedierea situației. Reluarea alimentării cu apă va fi posibilă imediat după restabilirea alimentării cu energie electrică și repunerea în funcțiune a stațiilor de tratare. În cadrul ședinței CLSU au avut loc discuții cu directorii spitalelor din municipiu privind rezervele de apă existente. “La acest moment nu sunt probleme în ceea ce privește funcționarea unităților medicale. S-a decis ca, în cursul acestei după-amiezi, Spitalul Municipal Câmpina să fie aprovizionat preventiv cu containere (cuburi) de apă menajeră, ce vor fi alimentate de Hidro Prahova. La Spitalul de Psihiatrie Voila se va proceda similar, dacă situația o va impune. Ambele unități medicale vor fi alimentate cu apă potabilă, dacă va fi necesar. Administrația locală monitorizează permanent evoluția situației din teren și rămâne în contact direct cu operatorii de utilități și instituțiile implicate”, precizează Primăria Câmpina.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


18 Feb 2026 11:43 2566 vizualizari


Comentarii






  • 19.02.2026 12:57 Roxana https://mfe.gov.ro/pdds/despre-program-programare/ Atragere de fonduri UE.S-au facut proiecte,studii pt atragere de fonduri pt infrastructura?Apa,energie electrica,drumuri?
  • 18.02.2026 20:41 Crețu Ioan Marian Un asemenea generator costă foarte mult nu se pot aloca bani de la bugetul local pentru așa ceva pentru că sunt multe cheltuieli făcute de firmele lor personale care distrug bugetul de stat unde o hârtie igienica sau un pix costă 1000 de lei
  • 18.02.2026 19:39 Florin Incompetenți plătiți cu salarii de doctori în științe!!! Ăștia sunt cei care se fac că ar conduce urbea asta care d.p.d.v economic este în cădere liberă...
  • 18.02.2026 14:11 Alin Oare de ce primaria Campina si Hidro prahova nu pot cumpara un generator electric de mare putere pentru statiile de pompare sa nu mai ramanem fara este a treia oara cand ramanem fara unor inconstienti care nu gandesc
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
756 vizualizari 19 May 2026 13:11 Mulți șoferi ignoră indicatoarele de pe Strada Orizontului. Traversarea șantierului creează probleme tuturor

Mulți șoferi ignoră indicatoarele de pe Strada Orizontului. Traversarea șantierului creează probleme tuturor

În multe locuri din Câmpina străzile sunt închise sau cu circulația rutieră restricționată din cauza lucrărilor, în special la rețeaua de apă și canalizare, care se derulează în punctele respective.

citeste mai mult
809 vizualizari 18 May 2026 20:38 Echipa de robotică de la CNNG Câmpina, premiată de Consiliul Județean Prahova

Echipa de robotică de la CNNG Câmpina, premiată de Consiliul Județean Prahova

La sediul Consiliului Județean Prahova, președintele instituției - Virgiliu Nanu și vicepreședintele Mario Daniel Soare au premiat astăzi echipa de robotică UNDEFINED a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.

citeste mai mult
551 vizualizari 18 May 2026 17:03 Firma Aveuro Internațional Câmpina, investigată de Consiliul Concurenței privind posibila trucare a licitațiilor pentru microbuzele școlare

Firma Aveuro Internațional Câmpina, investigată de Consiliul Concurenței privind posibila trucare a licitațiilor pentru microbuzele școlare

Firma câmpineană Aveuro Internațional este implicată în celebrul scandal al microbuzelor electrice școlare, reamintim, vândute către consiliile județene la prețuri foarte mari. Vorbim despre achiziții făcute din fonduri europene și guvernamentale.

citeste mai mult
282 vizualizari 18 May 2026 15:11 Campania „Detector pentru viață” derulată în Prahova și în anul 2026

Campania „Detector pentru viață” derulată în Prahova și în anul 2026

Peste 500 incendii la locuințe au avut loc anul trecut în județul Prahova. Potrivit statisticilor, incendiile au fost soldate cu rănirea a 50 persoane, iar alte 14 și-au pierdut viața. Un incendiu descoperit și anunțat din timp are șanse considerabil mai mari să fie localizat și stins mai repede, ceea ce poate însemna nu doar reducerea pagubelor materiale, cât mai ales salvarea de vieți omenești. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV