Clădirea Dispensarului Medical din comuna Poiana Câmpina a fost construită în anul 1980, deci sunt 44 de ani de la darea în folosință. Recent, s-au încheiat lucrările de reabilitare pentru care Primăria Poiana Câmpina a obținut finanțare de 526.000 lei prin PNRR - Componenta 10 - Reabilitarea moderată a clădirilor publice pentru îmbunătățirea de servicii.
Lucrările care s-au realizat la Dispensarul Medical au constat în reabilitarea termică a clădirii, refacerea în totalitate a copertinei exterioare, dotarea cu instalații termice cu consum redus de energie, schimbarea tâmplăriei, echiparea spațiilor interioare cu corpuri electrice economice, refacerea finisajelor interioare aferente zonelor de intervenție.
“Pentru comunitatea noastră, acest proiect reprezintă un pas foarte important, deoarece îmbunătățirea serviciilor din acest domeniu nu ține doar de calitatea actului medical, ci și de modernizarea infrastructurii medicale. Investiția a fost finanțată integral din fonduri europene prin PNRR”, ne-a declarat primarul comunei Poiana Câmpina, Sergiu Constanda. Dispensarul include cabinetele medicilor de familie, sală de așteptare, grupuri sanitare și o cameră tehnică.
Tot cu fonduri europene prin PNRR, la Poiana Câmpina se desfășoară lucrările de reabilitare termică a blocurilor din localitate.

Primarul orașului Breaza, Bogdan Novac, a susținut a o conferință de presă, în cadrul căreia a aordat mai multe subiecte de larg interes, printre care a prezentat și rezultatele celui mai recent control al Camerei de Conturi efectuat la Breaza în perioada februarie - martie 2026.

În primele două episoade ale acestui serial v-am prezentat achizițiile de microbuze electrice școlare făcute de consiliile județene din țară de la Aveuro Internațional Câmpina, firmă aflată în centrul acestui scandal, apoi de la celelalte cinci firme, toți furnizorii având în comun prețurile foarte mari cu care au vândut aceste microbuze. În acest episod vom face un rezumat și vom încerca să tragem câteva concluzii.

De câteva zile se întâmplă un lucru ciudat și încercăm să înțelegem ce se întâmplă și pe cine deranjăm.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse la capătul Străzii Lacul Peștelui.