În luna ianuarie are loc o nouă sesiune de admitere la Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina și la celelalte unități similare din subordinea Poliției Române. Inițial, s-a stabilit ca examenul de admitere să se desfășoare în perioada 13-21 ianuarie 2017, dar conform unei dispoziții a directorului Direcției Generale Management Resurse Umane din IGPR, admiterea va începe mai devreme. Asta, probabil și din cauza numărului foarte mare de candidați.
Prin urmare, concursul de admitere se va desfășura în perioada 10-21 ianuarie și va fi structurat astfel:
- 10 și 11 ianuarie, între orele 8.00 - 16.00, au loc înscrierea candidaților și eliberarea legitimațiilor de concurs (la sediul școlii)
- 12 - 18 ianuarie - susținerea probelor eliminatorii (contravizita medicală și evaluarea performanțelor fizice)
- 20 ianuarie - proba scrisă de verificare a cunoștințelor (test grilă la limba română și o limbă străină)
La Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina, pe cele 1.300 locuri scoase la concurs pentru sesiunea de admitere din ianuarie 2018, s-au înscris 10.404 candidați, deci opt candidați pe un loc. Înscrierile s-au făcut până pe 5 decembrie 2017, la inspectoratele teritoriale de poliție. Tot în județele de unde provin, candidații au susținut și testarea psihologică. Vă reamintim că, pentru admiterea 2018, prin Ordinul 144/2017 al Ministerului Afacerilor Interne, au fost abrogate criteriile privind înălțimea și limita maximă de vârstă a candidaților. Durata studiilor este de un an.

”În această dimineață, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localități afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.

Reluarea furnizării apei la nivelul municipiului Câmpina se face treptat, mai ales după ce au fost o serie de probleme cu avariile la rețeaua învechită.

Pe râul Doftana, despre care s-a discutat atât de mult în ultima vreme, în contextul crizei apei prin care au trecut Câmpina și alte localități din zonă, se află mai multe poduri.

HidroPrahova a publicat o situație actualizată a furnizării apei în municipiul Câmpina și în celelalte localități afectate de criza apei. Iată situația duminică, la ora 20.00: