Reprezentanții Lidl România au demarat procedurile pentru construirea unui supermarket la Câmpina, în vecinătatea galeriilor comerciale de lângă Kaufland, în partea dreaptă a intrării spre parcare, foarte aproape de Bulevardul Bălcescu. Ieri s-a obținut autorizație de construire de la Primăria Câmpina, cu termen de valabilitate de 24 luni.
Cu alte cuvinte, în maxim doi ani ar trebui să avem Lidl în Câmpina. O veste bună, până la urmă, având în vedere că se vorbește de multă vreme despre acest subiect. Anul trecut, în toamnă, noi am scris că Lidl România a apelat la o firmă de specialitate din Câmpina pentru înscrierea în cartea funciară a terenului pe care se va construi supermarket-ul. Tot atunci scriam că se lucrează la documentația aferentă în vederea obținerii tututor avizelor necesare. Surprinzător, atunci, reprezentanții Lidl România au negat informația, spunând că nu se are în vedere deschiderea unui magazin la Câmpina. Acum, noi revenim asupra subiectului - chiar vom avea Lidl la Câmpina. Luna trecută s-a depus dosarul la Primăria Câmpina, iar ieri s-a obținut autorizația de construire pentru supermarket.

La 31 martie 2026, primul termen scadent de achitare a taxelor și impozitelor locale, la Câmpina procentul de colectare a fost de 33%, adică 18.164.223,63 lei.

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

În zona cunoscută de câmpineni sub numele „La linie”, înaintea Sărbătorilor Pascale s-a făcut curățenie, o acțiune ceva mai amplă realizată de administrația locală.

Vineri, 10 aprilie, în jurul orei 21.00, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism care circula pe Aleea Parcului.