CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

O săptămână până la alegerile pentru funcția de primar al comunei Șotrile. Bogdan Davidescu, din nou pe lista candidaților

- Actualitate -

O săptămână până la alegerile pentru funcția de primar al comunei Șotrile. Bogdan Davidescu, din nou pe lista candidaților

În ultimii ani, singurele referiri despre comuna prahoveană Șotrile în presa națională sunt cele legate de isprăvile lui Bogdan Davidescu, fostul primar, condamnat în anul 2019 pentru pornografie infantilă. O condamnare cu suspendare, în urma căreia Davidescu și-a pierdut mandatul de primar. A fost exclus din PSD, așa, de fațadă, pentru că partidul nu a desemnat un alt candidat la Primărie, la alegerile locale din septembrie 2020. Bogdan Davidescu a candidat din nou, independent, și a câștigat cu 41,22%, față 34,94% cât a obținut principalul său contracandidat, liberalul Gabriel Broșteanu.

Mandatul de primar obținut după alegerile din septembrie 2020 a fost invalidat de instanță pentru că în sentința sa se specifică și interzicerea unor drepturi, inclusiv acela de a fi ales, pentru o anumită perioadă de timp. Practic, Bogdan Davidescu are voie să candideze, dar nu poate fi ales... paradoxul legislației românești în vigoare. După invalidarea mandatului obținut în toamna anului tecut, activitatea Primăriei Șotrile a fost condusă de viceprimarul Ovidiu Toporaș (PSD), care l-a avut pe Davidescu în rolul de... consilier personal.
Pe 27 iunie 2021, adică duminică viitoare, la Șotrile au loc alegeri parțiale pentru funcția de primar. Bogdan Davidescu este din nou pe lista de candidați, cu șanse mari de a câștiga și, probabil, de a fi din nou invalidat. Alături de Bogdan Davidescu, independent, pe buletinul de vot se vor mai afla alți trei candidați: Gabriel Broșteanu - PNL, Ionuț Mosor - AUR, Iulian Preda - PMP.

Vă reamintim faptul că, în martie 2019, Tribunalul Prahova l-a condamnat pe Bogdan Davidescu la doi ani și două luni închisoare cu suspendare pentru pornografie infantilă. Davidescu a făcut apel și a obținut o reducere a pedepsei la un an și șase luni închisoare cu suspendare. Conform sentinței definitive, Bogdan Davidescu trebuia să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Prahova ori organizat în colaborare cu instituţii din comunitate, iar pe parcursul termenului de supraveghere, să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Şotrile, şi/sau Grădiniţa/Şcoala din Şotrile, pe o perioadă de 70 de zile. Instanța de apel a menținut termenul acordat de instanța de fond - de 4 ani de încercare. Așadar, cel puțin din acest punct de vedere, Bogdan Davidescu se află, încă, sub condamnarea definitivă din 2019.


20 Jun 2021 19:23 4500 vizualizari


Comentarii






  • 20.06.2021 21:02 Cojocaru Buna, El nu are nici o vina. Vinovați sunt cei care votează asemenea persoane. Dar mai vinovat este statul român care tolerează. Trebuie eliminată definitiv noțiunea de ''condamnare cu suspendare''. Condamnarea se executa imediat, în maxim 24 ore. Și recuperarea prejudiciului/ bunurilor obținute ilegal sa se faca in max 30 zile de la sentința. Pentru a preveni plecarea din țară sau plasarea bunurilor, se va pune restrictie/ interzicere pe toata durata procesului, care nu trebuie amânat până se prescriu faptele. Faptele nu se vor prescrie , ele rămân. CCR trebuie desființată. Simplu , rapid si eficient.
98 vizualizari 05 Feb 2026 10:07 Percheziții ale polițiștilor prahoveni într-un dosar de înșelăciune

Percheziții ale polițiștilor prahoveni într-un dosar de înșelăciune

Polițiștii prahoveni au pus în executare în această dimineață patru mandate de percheziție domiciliară, pe raza orașului Răcari, județul Dâmbovița, într-un dosar penal ce are ca obiect săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

citeste mai mult
335 vizualizari 04 Feb 2026 20:50 Raportul Poliției Prahova pentru anul 2025. Sancțiuni de peste 1,12 milioane lei numai în domeniul criminalității economico-financiare

Raportul Poliției Prahova pentru anul 2025. Sancțiuni de peste 1,12 milioane lei numai în domeniul criminalității economico-financiare

Conducerea Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a prezentat, în cadrul unei conferințe de presă, o sinteză a raportului instituției pentru anul 2025.

citeste mai mult
826 vizualizari 04 Feb 2026 17:12 Proiectul de la Spitalul Municipal Câmpina a fost deblocat

Proiectul de la Spitalul Municipal Câmpina a fost deblocat

Creșterea eficienței energetice la Spitalul Municipal Câmpina a reprezentat, fără îndoială, unul dintre cele mai problematice și sensibile proiecte preluate de actuala administrație locală de la fosta conducere a municipiului.

citeste mai mult
665 vizualizari 04 Feb 2026 12:56 Reprezentanții profesorilor câmpineni participă la pichetarea Guvernului

Reprezentanții profesorilor câmpineni participă la pichetarea Guvernului

În aceste momente, are loc la București, în Piața Victoriei, în fața sediului Guvernului, o acțiune de pichetare, o formă de protest al sindicatelor din educație.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV