CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Licitație finalizată pentru refacerea străzilor Plevnei și Pictor Grigorescu din Câmpina, în zonele afectate de alunecări de teren

- Actualitate -

Licitație finalizată pentru refacerea străzilor Plevnei și Pictor Grigorescu din Câmpina, în zonele afectate de alunecări de teren

Municipul Câmpina a primit anul trecut, din Fondul de Intervenție al Guvernului, bani pentru refacerea unor străzi afectate de alunecări de teren din cauza precipitațiilor abundente și a blocurilor de sare din subteran. Este vorba despre străzile Plevnei și Pictor Grigorescu.

Licitația pentru realizarea lucrărilor a fost finalizată în decembrie 2022 și a fost câștigată de două firme din Breaza: Sorchiv Gaz și Dragokad Geometry, aceasta din urmă pentru partea de proiectare. Valoarea contractului este de 2.365.940 lei fără TVA. Lucrările vor începe, cel mai probabil, în primăvară.
Se va interveni pe:
- Strada Plevnei - în zona cuprinsă între intersecțiile cu străzile Vasile Alecsandri și Pictor Nicolae Grigorescu, unde s-a reactivat fenomenul de tasare a terenului pe o lungime de 550 metri, ceea ce a afectat drumul prin apariția de fisuri, crăpături în asfalt, dar și tasare cu o diferență de nivel de 50 centimetri;
- Strada Pictor Nicolae Grigorescu - la capătul dinspre podul peste râul Prahova și DN1, unde s-a constatat tasarea drumului pe o lungime de 80 metri, o lățime de 20 metri și o diferență de nivel cuprinsă între 25 și 50 centimetri, care îngreunează traficul rutier.


13 Jan 2023 08:32 2587 vizualizari


Comentarii






  • 13.01.2023 18:13 Calin Gherman Este interesant de stiut dacă este canalizare pe strada Plevnei.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1374 vizualizari 03 Jul 2025 13:03 A fost semnat contractul pentru modernizarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare din Câmpina și Poiana Câmpina

A fost semnat contractul pentru modernizarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare din Câmpina și Poiana Câmpina

La Consiliul Județean a fost semnat astăzi, 3 iulie 2025, contractul privind "Execuția rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Câmpina și Poiana Câmpina", parte a Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Prahova.

citeste mai mult
408 vizualizari 03 Jul 2025 12:23 Pe Strada B.P. Hasdeu, oamenii reclamă pericolul unor brazi uscați

Pe Strada B.P. Hasdeu, oamenii reclamă pericolul unor brazi uscați

Mai mulți câmpineni ne-au transmis că pe Strada B.P. Hasdeu, la blocul din apropierea intersecției de la ”Răcitor”, există câțiva brazi uscați care pun în pericol trecătorii, dar și locatarii.

citeste mai mult
741 vizualizari 03 Jul 2025 10:48 După 37 ani... sunt modernizate aleile de la Căminul Petrol din Câmpina

După 37 ani... sunt modernizate aleile de la Căminul Petrol din Câmpina

Pe 8 iulie 1988, adică acum 37 ani, la Câmpina se deschidea Forumul Național al Pionierilor, în prezența președintelui Organizației Naționale a Pionierilor, Poliana Cristescu, soția lui Nicu Ceaușescu.

citeste mai mult
2572 vizualizari 02 Jul 2025 20:49 Discuții pentru sensul giratoriu de pe DN1 de la Bănești. Primarul George Stoica, invitat la Consiliul Județean pentru deblocarea situației

Discuții pentru sensul giratoriu de pe DN1 de la Bănești. Primarul George Stoica, invitat la Consiliul Județean pentru deblocarea situației

Unul dintre proiectele importante pentru fluidizarea traficului rutier pe DN1 este realizarea unui sens giratoriu la intrarea în comuna Bănești, la intersecția cu drumul spre satul Urleta.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV