Terenul sintetic de fotbal din incinta Căminului Petrol și toate spațiile aferente - vestiare, tribune etc - sunt în administrarea Clubului Sportiv Câmpina. Cu toate acestea, văzând imaginile surprinse vineri după-amiază, putem crede că este un loc părăsit...
Sub tribuna principală, dar și în jurul ei o mulțime de gunoaie - sticle goale, PET-uri, pungi, hârtii, tot felul de alte gunoaie, astfel încât impresia generală este că mâna unui om gospodar cam lipsește pe aici. Este drept că și spectatorii care vin la competițiile sportive desfășurate pe terenul sintetic nu par a avea o minimă noțiune a civilizației, sticlele sau cutiile de bere fiind omniprezente printre scaunele tribunei principale. Administrația locală a investit niște bani în realizarea terenului sintetic, în modernizarea tribunelor și vestiarelor și este mare păcat să vedem așa o imagine dezolantă tocmai în acest loc unde se presupune că merg copiii câmpinenilor pentru a juca fotbal. Poate se sesizează cineva și ia măsurile care se impun. Ne gândim că există la CS Câmpina cineva care se ocupă și de curățenie, ne gândim că acest club are un președinte care, nu, nu trebuie să facă el curat, ci să se preocupe de păstrarea curățeniei în acest spațiu aflat la câțiva metri de... biroul președintelui. Până la urmă, terenul, tribunele și vestiarele se află în administrarea unei instituții din subordinea Primăriei Câmpina și este jenant ceea ce se întâmplă.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.