Miercuri, 25 septembrie, este - probabil - ultima ședință ordinară din actualul mandat al aleșilor locali. Se apropie momentul în care actuali consilieri vor preda ștafeta celor care au fost aleși la alegerile din 9 iunie.
Printre cele zece puncte de pe proiectul ordinii de zi a ședinței de miercuri se numără și unul privind aprobarea actualizării Devizului General, a indicatorilor tehnico-economici, precum și a cotei de cofinanțare pentru proiectul ”Modernizare Strada Orizontului”, finanțat prin Programul ”Anghel Saligny”.
Astfel, conform proiectului inițiat de primarul Alin Moldoveanu, după realizarea proiectului tehnic cu detalii de execuție, valoarea proiectului este de 4.351.710,71 lei, cu 23.749,32 lei mai puțin față de situația din aprilie 2023, când se votaseră acești indicatori. De asemenea, contribuția de la bugetul local al municipiului Câmpina scade de la 102.874,32 lei la 79.135 lei.

Primarul orașului Breaza, Bogdan Novac, a susținut a o conferință de presă, în cadrul căreia a aordat mai multe subiecte de larg interes, printre care a prezentat și rezultatele celui mai recent control al Camerei de Conturi efectuat la Breaza în perioada februarie - martie 2026.

În primele două episoade ale acestui serial v-am prezentat achizițiile de microbuze electrice școlare făcute de consiliile județene din țară de la Aveuro Internațional Câmpina, firmă aflată în centrul acestui scandal, apoi de la celelalte cinci firme, toți furnizorii având în comun prețurile foarte mari cu care au vândut aceste microbuze. În acest episod vom face un rezumat și vom încerca să tragem câteva concluzii.

De câteva zile se întâmplă un lucru ciudat și încercăm să înțelegem ce se întâmplă și pe cine deranjăm.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse la capătul Străzii Lacul Peștelui.