A devenit aproape o tradiție la Câmpina ca pe 30 noiembrie să aibă loc, în zona centrală, primul concert de colinde al iernii, care să prefațeze aprinderea instalațiilor de sărbători. În ciuda frigului pătrunzător, colindele copiilor au rezonat cu sufletele celor prezenți, încălzind atmosfera.
Colindători au fost copiii pregătiți de profesoara Ruxandra Brezeanu și corul "Micii melomani" de la Clubul Copiilor. Au fost colinde tradiționale românești, dar și din repertoriul internațional sau cântece de iarnă, cunoscute și îndrăgite. La final, copiii au primit dulciuri de la reprezentanții Casei Tineretului, instituția care a organizat această acțiune.
După colinde, ca în fiecare an, primarul Horia Tiseanu a pornit numărătoarea inversă și s-au aprins luminițele de sărbători, spre marea încântare a tuturor celor prezenți. Alături de primarul Horia Tiseanu s-au aflat viceprimarul Adrian Pițigoi, administratorul public Remus Bădulescu, consilierii locali Monica Clinciu, Florin Frățilă, Dragomir Enache, Viorel Bondoc, Adrian Dochia, Gabriel Dima, consilierii personali ai primarului - Ioana Bumbăcea și Marian Dulă, directorul Poliției Locale - Marius Vișan.

Consiliul Local Câmpina este convocat într-o primă ședință pentru anul 2026, cu două puncte pe ordinea de zi.

Administrația locală a aîncpeut în aceste zile strîngerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață, pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie 2026, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, Comisia pentru Situații de Urgență de la nivelul județului Prahova a venit pentru a vedea situația în teren.