CONTACT

Polițiștii prahoveni au aplicat peste 200 sancțiuni în ultimele zile

- Actualitate -

Polițiștii prahoveni au aplicat peste 200 sancțiuni în ultimele zile

În week-end-ul trecut, atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte, polițiștii prahoveni au organizat mai multe acțiuni specifice pe drumurile din județ.

Astfel, acțiunile au avut loc în municipiile Ploiești și Câmpina, în orașele Bușteni, Boldești Scăeni, Băicoi, Urlați, în localitătile Blejoi, Puchenii Mari, Cocorăștii Colț, Valea Călugărească, pentru îmbunătățirea climatului de siguranță publică, pentru prevenirea și combaterea criminalității stradale și pentru identificarea și tragerea la răspundere a persoanelor care încalcă prevederile legale.
În perioada de referință, polițiștii rutieri au avut ca obiectiv depistarea conducătorilor auto care nu respectă normele privind circulația pe drumurile publice, accentul fiind pus pe depistarea și extragerea din trafic a conducătorilor auto care conduc sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, sau a celor care nu respectă regimul legal de viteză, în acest sens fiind testați aproximativ 520 de șoferi din cei peste 550 opriți, pentru control.
În total, pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat peste 200 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 82.000 de lei, cele mai multe fiind aplicate conform Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, menționând dintre acestea 87 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 10 pietonilor și bicicliștilor pentru abaterilor lor, 17 pentru nepurtarea centurii de siguranță, iar restul pentru alte abateri rutiere.
De asemenea, 15 de sancțiuni au fost aplicate și conform Legii nr.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice. 
Ca măsură complementară a abaterilor constatate, la regimul rutier, au fost reținute 7 permise de conducere, pentru nerespectarea regimului legal de viteză, pentru conducere sub influența alcoolului și pentru depășiri neregulamentare,  dar și 7 certificate de înmatriculare.
Polițiștii acționează preventiv, însă pentru abaterile de la normele in vigoare vor fi luate măsurile ferme, a mai anunșat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.


12 Aug 2024 14:47 722 vizualizari


Comentarii






  • 12.08.2024 17:59 Ion Sancțiunea să cuprindă toate cele mai jos: -cu amenda de minim 10.000 de lei - închisoare de min 1 an - anulare permis auto - interzinerea de a conduce vehicule timp de min 5 ani
785 vizualizari 30 Dec 2025 14:14 Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol de la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol de la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

citeste mai mult
3425 vizualizari 30 Dec 2025 06:33 Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român. 

citeste mai mult
1809 vizualizari 29 Dec 2025 18:53 Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

citeste mai mult
482 vizualizari 29 Dec 2025 14:06 Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV