Polițiștii prahoveni au desfășurat în week-end o serie întreagă de acțiuni pe șoselele din județ, în încercarea de a preveni evenimentele rutiere.
Acțiunile au vizat prevenirea faptelor de violență, depistarea conducătorilor auto care nu respectă normele privind circulația pe drumurile publice, acționându-se preponderent pentru depistarea conducătorilor auto care conduc sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive și a celor care nu respectă regimul legal de viteză, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
În cele trei zile, polițiștii prahoveni au desfășurat acțiuni punctuale în județ, context în care au legitimat peste 600 de personae și au oprit în trafic, pentru control, peste 570 de autivehicule.
Pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul conducerii de autovehicule sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor psihoactive, au fost efectuate aproximativ 530 de testări cu aparatele etilotest și drugtest.
În cadrul activităţilor desfăşurate, au fost aplicate 250 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 86.200 de lei. Din numărul total de sancțiuni aplicate în cadrul acțiunilor, aproximativ 100 au fosat aplicate la regimul rutier, pentru nerespectarea regimului legal de viteză.
Ca măsură complementară a abaterilor săvârșite la regimul rutier, polițiștii au reținut 13 permise de conducere pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, pentru nerespectarea regimului legal de viteză, precum și pentru neoprire la semnalul polițiștului.
De asemenea, au fost reținute 12 certificate de înmatriculare pentru conducerea unor autovehicule având defecțiuni tehnice sau pentru neîndeplinirea unor obligații legale, fiind constatate mai multe infracțiuni la regimul rutier.
(Foto - IJP Prahova)
Ani la rând, Școala Gimnazială Centrală a fost singura unitate de învățământ din Câmpina fără autorizație de securitate la incendiu. Acum, problema s-a rezolvat!
La Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești a avut loc vineri ceremonia acordării gradului militar de sergent major absolvenților promoției iunie 2025.
În parcurile și spațiile verzi din Câmpina se va efectua, pe parcursul a trei zile, operațiunea de dezinsecție.
Legea nr. 126/1995 privind regimul materialelor explozive a fost modificată de Parlament, după aproape șapte ani de tergiversări, și promulgată astăzi de președintele Nicușor Dan.