Campania de strângere de semnături, inițiată de Partidul Câmpina Curată, pentru demolarea "turnului înclinat" din centrul municipiului s-a încheiat. Printr-o declarație de presă susținută marți, 5 decembrie 2023, președintele PCC, Rudolf Leica, a anunțat că au fost strânse 5.250 de semnături de la câmpineni.
Semnăturile au fost strânse în mod direct, pe teren, prin completarea unor formulare de către cetățeni, dar și online, pe platforma declic.ro. Petiția oficială va fi depusă la Primărie și Consiliul Local, Partidul Câmpina Curată solicitând administrației locale să dea curs de îndată Hotărârii nr. 93/iunie 2017 a Consiliului Local privind exproprierea clădirii, pasul care trebuie făcut fiind acela de a întocmi și depune documentația aferentă exproprierii pentru cauză de utilitate publică la comisia de specialitate din cadrul Consiliului Județean Prahova.
Construcția clădirii din centrul Câmpinei a început în anul 1997 și a fost abandonată în anul 2003, deci exact în urmă cu 20 de ani. De atunci, și până în zilele noastre, mastodontul din beton continuă să reprezinte o pată neagră pe obrazul Câmpinei. Nu există nicio lege în domeniu care să oblige un investitor să termine o construcție și iată că s-a ajuns la această situație, să avem în centrul Câmpinei un astfel de turn care nu creează probleme doar din punct de vedere estetic, dar constituie și un real pericol.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.