Este cel mai important eveniment din industria turismului, pe care îl va găzdui municipiul Câmpina. Ediţia a patra a Forumului de Incoming este organizată de InfoTravel România, în parteneriat cu Clinica SanConfind, din Poiana Câmpina, şi se va desfăşura sâmbătă, 21 ianuarie 2017, la sediul Confind.
La eveniment sunt aşteptaţi aproximativ 150 de specialişti din industria de turism, în special reprezentanţii agenţiilor de turism şi ghizii care fac incoming. Practic, este vorba de găsirea unor soluţii cât mai atractive pentru atragerea turiştilor străini în România.
Evenimentul este conceput să se desfășoare în două etape. Prima va avea loc dimineaţă, la Clinica SanConfind din Poiana Câmpina, pe care participanţii la forum o vor putea vizita, iar până la partea a doua a forumului va exista un timp liber, pe care participanţii îl pot folosi pentru a vizita Castelul "Iulia Hasdeu" şi Muzeul Memorial "Nicolae Grigorescu".
Forumul propriu-zis va începe la ora 12.20, iar în primul panel vor ţine prelegeri: Alin Burcea - CEO Paralela 45, preşedinte ANAT; Petre Dordea - CEO portal turism infotravelromania.ro; Florina Ioanid - CEO Equestrian Adventures; Valentina Saygo - ask for tax free. După pauză vor vorbi participanţilor: Aurel Borşan - preşedinte Fundaţia "Amfiteatru"; Miki Lech - director general Nova Travel / TUI Travel Center; Ioan Simion - administrator Centrul Medical SanConfind despre "SanConfind şi turismul medical", Călin Ile - director general Hotel Ibis Gara de Nord, preşedinte Federaţia Industriei Hoteliere din România; Dan Anghelescu - bookingBucharest.ro, brandul de incomig al agenţiei de turism La Piovra din Bucureşti; Octavian Bodron - ArtTour Romania; Florin Iosif - Bucharest Luggage Store; Herman Rosner - Managing Director International Tourism & Trade; Ioana Marian - fondatoarea şi CEO al platformei de wellness desprespa.ro; Andrei Toderaş - CEO Ultramarin Timişoara despre "Timişoara - Capitala Culturală Europeană 2021". Moderatorii forumului la care participă specialişti din industria de turism din toată ţara sunt Marian Constantinescu şi Petre Dordea.

Seratele Culturale Elstar încep anul 2026 cu o comemorare. O seară dedicată scriitorului Sorin Stoica, de la a cărui moarte se împlinesc în aceste zile două decenii...

Pe 27 ianuarie este Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului. Cu această ocazie, miercuri, 28 ianuarie 2026, Atelierul Actorului organizează spectacolul dramatic "Sârma Memoriei", care va alea loc de la ora 19.00, la Casa Tineretului din Câmpina.

Primăria orașului Comarnic, Asociația Crescătorilor de Animale din Comarnic, împreună cu Asociația Crescătorilor de Cai de Lucru, Asociația Chinologică ”Străjerii munților” și Club Federal Chinologic Royal, organizează ediția din acest an a evenimentului "Botezul cailor".

O vreme rece și cu ceață, foarte asemănătoare cu cea din urmă cu 36 ani, atunci când, în dimineața de 23 decembrie, militarii în termen și mai mulți ofițeri și personal civil de la unitatea din Câmpina au fost victimele unei ambuscade în fața Aeroportului Otopeni.