CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului reprezintă Câmpina la Festivalul Internațional de Folclor "Nufărul Alb" - Cahul 2019

- Eveniment -

Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului reprezintă Câmpina la Festivalul Internațional de Folclor

În municipiul Cahul din Republica Moldova, localitate înfrățită cu Câmpina, se desfășoară în aceste zile (4-7 iulie 2019) Festivalul Internațional de Folclor "Nufărul Alb", eveniment care reunește artiști și ansambluri folclorice din zece țări - România, Turcia, Ucraina, Portugalia, Belarus, Bulgaria, Macedonia de Nord, Georgia, Lituania și, bineînțeles, Republica Moldova. Este a XVI-a ediție a festivalului, iar printre participanți se numără și Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului din Câmpina.

Festivalul Internațional "Nufărul Alb" de la Cahul este unul dintre cele mai vechi festivaluri de folclor din Europa. Prima ediție a avut loc în 1989. Este organizat de Primăria și Consiliul Local Cahul și se desfășoară din doi în doi ani. La ediția din acest an, România este reprezentată de Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului din Câmpina și Ansamblul „Parnassos” al Comunității Elene din Brăila.
Deschiderea oficială a avut loc joi, 4 iulie, și a inclus o paradă a portului popular, pe străzile centrale ale Cahulului, de la Palatul de Cultură până în Piața Independenței, acolo unde a fost amplasată scena pentru spectacole. La paradă au participat toate ansamblurile folclorice prezente la festival, precum și delegațiile oficiale care însoțesc ansamblurile, dar și delegații oficiale din alte localități înfrățite cu municipiul Cahul, din Franța, Portugalia, România. După paradă a urmat cuvântul de salut al gazdelor, prin primarul Nicolae Dandiș, precum și salutul oaspeților, din partea Câmpinei adresându-se celor prezenți consilierul local Dragomir Enache. (video)
Pe scenă au urcat apoi toate ansamblurile folclorice prezente la Cahul, pentru a-și prezenta "cartea de vizită", adică un scurt moment artistic (video - Ansamblul Casei Tineretului), pentru ca apoi, în prima seară de festival, să evolueze Ansamblul de muzică și dans "Izvorașul" al Palatului Culturii din Cahul, un ansamblu profesionist, renumit, format din dansatori care și-au început activitatea artistică încă din copilărie, la Ansamblul "Izvorașul" al Palatului Culturii, o adevărată școală de cântec și dans popular. Astăzi și mâine vor evolua toate celelalte ansambluri invitate, iar duminică seara va avea loc un concert de gală.
Trebuie să menționăm faptul că, pe 2 iulie 2019, municipiul Cahul a împlinit 517 ani de la prima atestare documentară, iar acest minunat festival folcloric vine să întregească sărbătoarea fraților de peste Prut cărora le spunem și noi "Mulți ani înainte!".


05 Jul 2019 09:36 7963 vizualizari


Comentarii






  • 06.07.2019 07:38 Tudor Bine că nu a mers și Frățilă Florin, că ajungeau la două săptămâni după festival. Așa cum au făcut în Turcia.
183 vizualizari 31 Mar 2026 20:02 Seratele Culturale Elstar. Lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea

Seratele Culturale Elstar. Lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea

La Casa Căsătoriilor de pe Bulevardul Culturii va avea loc vineri, 3 aprilie, de la ora 17.30, o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar. Va fi prilejul lansării volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea.

citeste mai mult
378 vizualizari 30 Mar 2026 14:47 Seratele Culturale Elstar. O întâlnire cu Adina Popescu și un dialog despre două volume cu câte opt povestiri

Seratele Culturale Elstar. O întâlnire cu Adina Popescu și un dialog despre două volume cu câte opt povestiri

Joi, 2 aprilie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar va avea loc o întâlnire cu Adina Popescu și un dialog despre două volume cu câte opt povestiri.

citeste mai mult
902 vizualizari 27 Mar 2026 19:51 S-au desemnat câștigătorii concursului de eseuri și desene „Basarabia, pământ românesc”

S-au desemnat câștigătorii concursului de eseuri și desene „Basarabia, pământ românesc”

Pe parcursul lunii martie s-a desfășurat concursul de eseuri și desene „Basarabia, pământ românesc”, organizat de Asociația Cultul Eroilor „Regina Maria” Câmpina, în parteneriat cu Asociația „Câmpina Tânără”.

citeste mai mult
978 vizualizari 24 Mar 2026 19:58 Ofelia Hărănguș și două fete din Grupul „Florile Prahovei” Câmpina, prezente la Chișinău, la Festivalul „Mărțișorul copiilor”

Ofelia Hărănguș și două fete din Grupul „Florile Prahovei” Câmpina, prezente la Chișinău, la Festivalul „Mărțișorul copiilor”

La finalul săptămânii trecute, la Chișinău a avut loc cea de-a patra ediție a Festivalului Internațional de Artă pentru copii și tineret „Mărțișorul copiilor”.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV