Noua administrație din Câmpina a intrat în anul 2025 cu gândul la creionarea primelor proiecte proprii, pe care ar urma să le vedem în propunerea pentru bugetul local.
Până la aflarea acestor proiecte vom încerca să aflăm ce intenții are administrația Nistor în privința unor proiecte concrete, fiecare cu însemnătatea sa.
Astfel, în Parcul Trandafirilor (de la Notariate), peste drum de celebrul ”Turn înclinat”, se află niște vestigii acoperite neinspirat ca un cavou. Istoricii se contrazic dacă acolo au fost sau nu clădirile în care se afla Vama Câmpina. Cert este doar că, la finalul anului 2016, pe vremea în care primar era Horia Tiseanu, vestigiile descoperite aici au fost acoperite ”pentru conservare”, după ce se realizase un studiu de fezabilitate al unui proiect care presupunea crearea unor galerii acoperite cu sticlă, un proiect costisitor, evaluat la acel moment la peste 1,6 milioane lei. De atunci, vestigiile sunt acoperite...
Acum, noua administrație câmpineană, prin Ana Maria Duran, consilierul personal al primarului Irina Nistor, ne-a precizat: ”Situația acestor vestigii va fi analizată în funcție de bugetul disponibil în anul 2025 și în contextul necesității modernizării parcului. Aceste vestigii pot fi scoase la lumină sau, până la identificarea fondurilor necesare, pot fi acoperite temporar cu nisip, conform unor discuții non-formale cu specialiști în domeniu”.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
UPDATE 1 - A fost extrasă de sub dărâmături și cea de-a doua victimă. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 35 ani. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor, a fost declarat decedat.
Polițiștii din Ploiești au dispus, la data de 16 septembrie, măsura preventivă a reținerii față de un bărbat de 52 ani, bănuit de comiterea unui viol asupra unui minor.
În baza Legii 350/2005, administrațiile locale alocă fonduri asociațiilor, fundațiilor și cluburilor sportive pentru activități nonprofit de interes general, din domenii precum cultură, tineret, social, mediu, educație civică și sport.
Compania Națională de Căi Ferate a decis desființarea totală a liniilor de circulație feroviară care legau gările Câmpina-Câmpinița-Telega.