Târgul de Crăciun al elevilor de la Școala "B.P Hasdeu" a avut succes de fiecare dată și de aceea s-a dorit transformarea lui într-o manifestare tradițională. Tot ceea ce se expune la târg (produse specifice sărbătorilor de iarnă) este realizat de copii împreună cu părinții lor și cu sprijinul doamnelor învățătoare. Fiecare clasă strânge banii din vânzarea produselor, părinții pun diferența și astfel se obține suma necesară organizării unei excursii.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.

Sediul din Câmpina al Poștei Române, situat pe Strada Ardealului, este scos la închiriere de la finalul anului trecut, alături de multe alte sedii ale oficiilor poștale din țară.

La Colegiul Național Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza va fi construită o biserică din lemn, în stil maramureșean, amplasată în apropierea comandamentului instituției.

Vasile Badiu va împlini în această vară 80 ani și rămâne unul dintre oamenii cei mai implicați și mai activi dintre cercetătorii importanți ai Institutului de Petrol, care a adus faimă Câmpinei în întreaga lume.