În aceste zile, la Romexpo, în București, are loc cea de-a 37-a ediție a Târgului de Turism al României, cel mai important eveniment de profil din țara noastră. La această ediție, Câmpina participă în premieră cu un stand propriu, alături de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova.
De ieri, de la deschiderea manifestării și până astăzi la prânz, aproximativ 300 de persoane au vizitat standul Câmpinei. Gazdă este Carmen Găman, referent în cadrul Centrului Turistic Câmpina, iar la stand vizitatorii găsesc diverse materiale informative despre obiectivele turistice ale Câmpinei (în special Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu" și Muzeul Memorial "Nicolae Grigorescu"), dar și despre oraș și împrejurimi.
Trebuie să știți că la Târgul Național de Turism sunt prezentate cele mai interesante oferte și atracții turistice din țară și din străinătate, iar în ultimii ani se promovează foarte mult turismul cultural, cel rural, turismul de business, turismul medical, cel de aventură și chiar turismul de week-end și turismul ecologic.

Acesta ar putea fi rezultatul adoptării unui proiect de hotărîre a Consiliului Local Câmpina, care a constatat că terenul fostei Turnătorii este neîngrijit.

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a pornit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7 în dimineața zilei de sâmbătă s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.