Salonic este oraș care te îndeamnă să te plimbi în fiecare moment. În acest superb oraș cu o moștenire multietnică destul de mare, influențată de diferitele civilizații care și-au pus amprenta asupra Salonicului, sportivii noștri, împreună cu cei de la Palatul Copiilor Constanța, au participat la Competiția Internațională de înot "Ivanofeia", desfășurată week-end-ul trecut, a fost un concurs la care au fost prezenți peste 700 de înotători din Grecia, Macedonia, Moldova, Cipru și, nu în ultimul rând, din România.
Rezultatele sportivilor câmpineni au fost la unele probe îmbucurătoare, la altele mai puțin satisfăcătoare și la care mai este de lucrat:
- Iarina Cojocaru -3 medalii de aur la 100m bras, 200 m mixt și 200m bras;
- Luca Marinescu - 3 medalii de aur la 200 m liber, 200m liber și 400m liber;
- Darius Coman - 1 bronz la 100m bras, 1 argint la 200m bras și 1 aur la 200m mixt;
- Ștefan Cojocaru - locul 7 la 100m bras și 5 la 200 m bras;
- Rareș Rădoi - 3 locuri 4 la 100m liber, 200m liber și 400m liber.
Tot în același week-end, la Complexul Olimpic Sydney 2000, Maria Brotoiu, sportivă recent transferată la clubul Barracuda, a participat la Campionatul Regional, unde a avut o prestație bună în ceea ce privește progresul individual, progres care oferă speranțe în realizarea obiectivelor individuale propuse.

Muscelul Câmpina a început seria meciurilor amicale la Pleașa, cu una dintre echipele valoroase din Liga Elitelor, juniorii sub 17 ani de la Petrolul Ploiești.

La Plopeni a avut loc vineri după-amiază un test util între două echipe care reprezintă Prahova în Liga a treia, CSO Plopeni și Tricolorul Breaza.

Dacă în urmă cu ceva timp, FC Bănești a surprins încetându-și activitatea, „microbul” fotbalului și-a „făcut de cap”, iar acum, comuna Bănești are nu una, ci două echipe de fotbal - Inter Bănești și Viitorul Bănești.

La finalul acestei săptămâni se încheie Cupa Mondială la fotbal în Statele Unite, iar pe plan intern începe o nouă ediție Ligii I. Pe plan local, echipele din zonă se pregătesc pentru primele meciuri amicale.