Este o veste mult-așteptată de locuitorii satului Bobolia din Poiana Câmpina și nu doar de ei, ci de toți cei care au fost afectați în ultimele trei luni de blocarea DJ 101P. Anunțul privind reluarea circulației a fost făcut de viceprimarul comunei Poiana Câmpina, Sergiu Constanda, în urma asigurărilor date de firma constructoare că va termina asfaltarea în acest week-end. Va fi reluată circulația autoturismelor și autovehiculelor cu masa de până la 7,5 tone.
Vă reamintim că, la data de 28 august 2017, circulaţia pe drumul județean 101P, între Poiana Câmpina şi satul Bobolia, a fost blocată în vederea executării unor lucrări. Este vorba despre refacerea podețului de la km 23, de sub carosabil, precum și refacerea taluzului pe malul stâng al pârâului Tulburea, la km 23+400m. După cum a anunțat Consiliul Județean, administratorul drumului și finanțatorul lucrărilor, circulația urma să se reia la 20 octombrie 2017, lucru care nu s-a întâmplat și care i-a nemulțumit pe locuitorii satului Bobolia. Aceștia erau nevoiți să ocolească pe la Măgureni - Florești - DN1, pentru a ajunge apoi în Câmpina. Și invers, pentru a se întoarce acasă. Pe 31 octombrie, oamenii au ieșit în stradă pentru a-și exprima nemulțumirile și pentru a cere socoteală reprezentanților CJ și firmei constructoare. Acum, podețul a fost finalizat și drumul va fi asfaltat în zona respectivă, iar de luni se reia circulația.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.