CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Copacii de pe Bulevardul Bălcescu, la ieșirea din Câmpina, retezați bucată cu bucată

- Actualitate -

Copacii de pe Bulevardul Bălcescu, la ieșirea din Câmpina, retezați bucată cu bucată

Imagini extrem de neplăcute pentru noi toți și de-a dreptul dureroase pentru iubitorii de natură se înfățișează privirii pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din municipiul Câmpina. Din zona Extrapan, până spre ieșirea din localitate, copacii de pe trotuar sunt tăiați unul după altul de către o echipă de alpiniști utilitari angajați de Primăria Câmpina.

Decizia tăierii acestor copaci a fost luată la nivelul administrației locale, de o comisie din care fac parte inclusiv reprezentanți ai Ocolului Silvic. Potrivit viceprimarului Adrian Pițigoi, această comisie a analizat situația tuturor arborilor de pe ambele sensuri ale Bulevardului Nicolae Bălcescu. Împreună cu Ocolul Silvic s-a hotărât ce copaci vor fi toaletați și care vor fi tăiați. Viceprimarul spune că sunt tăiați copacii bătrâni, găunoși, care s-ar putea prăbuși în caz de furtună sau vânt puternic, copaci marcați de Ocolul Silvic ca fiind propuși pentru tăiere. De asemenea, au fost trimise adrese și societăților care au terenuri în zona menționată (Rafinărie și IRA) și pe care se află copaci bătrâni și care prezintă risc de prăbușire, solicitarea Primăriei fiind aceea ca respectivii arbori să fie tăiați.
Viceprimarul Adrian Pițigoi ne-a precizat că în locul arborilor tăiați vor fi plantați copaci tineri, meliferi, conform protocolului încheiat de Primăria Câmpina cu Asociația Apicolă "Valea Prahovei".


05 Mar 2019 13:11 5593 vizualizari


Comentarii






  • 06.03.2019 20:19 un pensionar De la partidul lui Pitigoi nu sunt plantati pe la Ocolul Silvic? Alde sunt,Pnl sunt.Nu mai bine toaleteaza ei pomii de la intersectia Schelelor spre liceul Forestier,ei au parcuri si mai vor,nu-i asa dl Pitigoi,parca vroiai terenul de la Racitor al Rafinariei sa il iei sa il demolezi si sa faci parc.Si cinematograful se prezice a fi recuperat si demolat.Si celebrul Pnl au inceput sa fluiere bisericutele...dna Albu,dl Nistor se simte umilit de insusi Tiseanu ,viitorul va fi sumbru.Toti colegii primarului stiu cate ceva,la limita legii despre cappo di tutti capi,acus il trimite pe Dula sa verifice ca il vorbesc de rau pensionarii,dna Albu s-a simtit vizata.Sa dea o raita pe Facebook,prin piata ca si acolo sunt pensionari si numai de bine nu ii ureaza primarului colegilor lui si alora care le-au dat liber la contracte cu primaria.Incercati dn si dna din Cl sa ii opriti,mai puteti sa le puneti calusul in gura?
  • 05.03.2019 16:02 Daniela Sa-i toaleteze si pe cei de vis-a-vis de Casa Tineretului/teren sintetic, crengile ajung in capul oamenilor care trec pe trotuar, nu mai zic ca unii sunt asa de inalti ca pot cadea peste casele oamenilor. Nu au mai fost toaletati de peste zece ani acesti copaci si desi crengile lor ajung peste curtile oamenilor, ei nu au voie sa-i taie, ei pot doar sa curete frunzele care cad toate in curtea si in fata casei lor...
  • 05.03.2019 14:21 Madalin Focsa Ieri tocmai citeam in presa de epoca cum a plantat petrolistul Gogu Stefanescu, in cei doi ani cat a fost primar (1902-1904), cateva sute bune de arbori pe strazile orasului...
  • 05.03.2019 13:36 Radu Andrei Incredibil! Nu se poate așa ceva! Arbori sănătoși puși la pământ din cauza unui protocol cu crescătorii de albine? Că alt risc major nu prezentau. Se vede clar că trunchiurile erau sănătoase și viguroase. Incredibil. Acest viceprimar ionuț pițigoi ne refuză dreptul la o viață sănătoasă.
271 vizualizari 25 Jun 2026 00:11 O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

citeste mai mult
858 vizualizari 24 Jun 2026 22:07 Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

citeste mai mult
553 vizualizari 24 Jun 2026 21:14 16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

citeste mai mult
911 vizualizari 24 Jun 2026 20:17 Primăria Câmpina a lansat în consultare publică regulamentul privind parcările

Primăria Câmpina a lansat în consultare publică regulamentul privind parcările

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV