Imagini extrem de neplăcute pentru noi toți și de-a dreptul dureroase pentru iubitorii de natură se înfățișează privirii pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din municipiul Câmpina. Din zona Extrapan, până spre ieșirea din localitate, copacii de pe trotuar sunt tăiați unul după altul de către o echipă de alpiniști utilitari angajați de Primăria Câmpina.
Decizia tăierii acestor copaci a fost luată la nivelul administrației locale, de o comisie din care fac parte inclusiv reprezentanți ai Ocolului Silvic. Potrivit viceprimarului Adrian Pițigoi, această comisie a analizat situația tuturor arborilor de pe ambele sensuri ale Bulevardului Nicolae Bălcescu. Împreună cu Ocolul Silvic s-a hotărât ce copaci vor fi toaletați și care vor fi tăiați. Viceprimarul spune că sunt tăiați copacii bătrâni, găunoși, care s-ar putea prăbuși în caz de furtună sau vânt puternic, copaci marcați de Ocolul Silvic ca fiind propuși pentru tăiere. De asemenea, au fost trimise adrese și societăților care au terenuri în zona menționată (Rafinărie și IRA) și pe care se află copaci bătrâni și care prezintă risc de prăbușire, solicitarea Primăriei fiind aceea ca respectivii arbori să fie tăiați.
Viceprimarul Adrian Pițigoi ne-a precizat că în locul arborilor tăiați vor fi plantați copaci tineri, meliferi, conform protocolului încheiat de Primăria Câmpina cu Asociația Apicolă "Valea Prahovei".

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.