CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

49 acțiuni și controale în domeniul silvic în Prahova, în luna februarie, în cadrul acțiunilor ”Scutul pădurii”

- Actualitate -

49 acțiuni și controale în domeniul silvic în Prahova, în luna februarie, în cadrul acțiunilor ”Scutul pădurii”

În urma unui parteneriat încheiat între Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Mediului și Ministerul Apelor și Pădurilor a fost creat planul de acțiune ”Scutul pădurii”, care presupune acțiuni de prevenire și combatere a faptelor ilegale din domeniul silvic.

Astfel, în februarie 2025, la nivelul județului Prahova, Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a organizat un număr de 49 de acțiuni și controle în domeniul silvic, în fondul forestier, pe linia depozitării, prelucrării și comercializării materialelor lemnoase, precum și pe linia transportului materialelor lemnoase.
În urma activităților organizate au fost verificate 74 de obiective și controlate 63 de vehicule, fiind aplicate 16 sancțiuni contravenționale conform Legii 171/2010, fiind dispusă confiscarea cantității de 92,95 mc material lemnos, în valoare totală de 58.700 lei.
De asemenea, au fost înregistrate 18 dosare penale privind infracțiuni la regimul silvic.
Planul comun de acțiune ”Scutul Pădurii" are la nivelul județului Prahova următoarele instituții semnatare: Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, Inspectoratul Județean de Jandarmi Prahova, Gruparea Mobilă de Jandarmi Ploiești, Garda Forestieră Ploiești, Direcția Silvică Prahova și Garda Națională de Mediu - Comisariatul Județean Prahova, în cuprinsul Planului de acțiune fiind stabilite atribuțiile și activitățile pentru fiecare instituție semnatară.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


19 Mar 2025 10:25 1499 vizualizari


Comentarii






162 vizualizari 27 Aug 2026 12:48 La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

În seara zilei de miercuri, 26 august, polițiștii din Câmpina au oprit pentru control un autoturism care circula pe Drumul Județean 720, la Florești, către DN1.

citeste mai mult
249 vizualizari 27 Aug 2026 11:41 Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Lucrările de la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect cu fonduri europene din Câmpina acestui moment, cu o valoare de aproximativ șase milioane euro, sunt aproape de finalizare.

citeste mai mult
843 vizualizari 26 Aug 2026 22:12 Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Primăria Câmpina a finalizat achiziția publică pentru cumpărarea a 30 de bănci stradale care vor fi montate pe Bulevardul Culturii.

citeste mai mult
340 vizualizari 26 Aug 2026 20:27 Pentru modernizarea Străzii Buciumului urmează emiterea autorizației și demararea achiziției pentru execuție

Pentru modernizarea Străzii Buciumului urmează emiterea autorizației și demararea achiziției pentru execuție

Strada Buciumului din cartierul Voila este una dintre străzile despre care se discută din campanie electorală în campanie electorală. Acum, totuși, lucrurile par să fi intrat într-o linie dreaptă care va face ca acest subiect să nu mai existe în viitoarea campanie electorală.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV