Începând cu ora 8.00 a zilei de marți, 16 iunie, Detasamentul de Pompieri Câmpina, împreună cu Garda de Intervenție Băicoi și Punctul de Lucru Plopeni sunt operative și pregătite sa desfășoare misiunile încredințate. In cursul nopții s-a realizat dezinfecția spatiilor și decontaminarea autospecialelor de intervenție, informează purtătorul de cuvânt al ISU Prahova.
Autospecialele de intervenție sunt încadrate cu personal de la celelalte cinci detașamente de pompieri. Totodată, cele două echipaje dislocate se întorc la bază. Pompierii care au stat izolați la subunități, vor sta izolați la domiciliu atât cât se impune prin ancheta epidemiologică, se mai arată în comunicatul ISU Prahova.
Vă reamintim că Detașamentul de Pompieri Câmpina fusese practic închis, după ce în cursul zilei de joi, un pompier a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. S-au luat măsurile impuse de Direcția de Sănătate Publică, pompierii din schimbul respectiv fiind izolați la unitate, iar ceilalți la domiciliile lor. Pentru cele câteva zile în care Detașamentul de Pompieri Câmpina nu a fost operativ, ISU Prahova a dislocat personal de la unitatea din Ploiești, care a funcționat pe un spațiu pus la dispoziție de un operator privat pe un teren din fața Autogării Câmpina. De marți, spațiul respectiv a fost eliberat, iar activitatea de intervenție se desfășoară de la baza din Strada Vasile Alecsandri, cu pompieri de la alte subunități ale ISU Prahova.

În urma apariției articolului nostru "Hidro Prahova, parcă era gata primul tronson al Străzii Orizontului! Nu așa a fost informat președintele CJ Prahova la întâlnirea de duminică?", publicat astăzi, la prânz, societatea vizată a reacționat extrem de rapid și ne-a trasnmis un punct de vedere pe care îl publicăm integral.

Scoasă la vânzare de OMV Petrom de mai mult timp, clădirea de pe Strada Plevnei, la intersecția cu Strada Ardealului, și-a găsit un nou proprietar - Adamant International School, o școală creștină privată din Câmpina.

Există o vorbă veche cu căciula pe care ne-o furăm singuri și pare că asta se întâmplă acum și la Câmpina, pe Strada Orizontului.

Inspectoratul Școlar Județean Prahova a dat publicității lista posturilor de director și director adjunct de la unitățile de învățământ pentru care se va organiza în această toamnă concurs.