Începând cu ora 8.00 a zilei de marți, 16 iunie, Detasamentul de Pompieri Câmpina, împreună cu Garda de Intervenție Băicoi și Punctul de Lucru Plopeni sunt operative și pregătite sa desfășoare misiunile încredințate. In cursul nopții s-a realizat dezinfecția spatiilor și decontaminarea autospecialelor de intervenție, informează purtătorul de cuvânt al ISU Prahova.
Autospecialele de intervenție sunt încadrate cu personal de la celelalte cinci detașamente de pompieri. Totodată, cele două echipaje dislocate se întorc la bază. Pompierii care au stat izolați la subunități, vor sta izolați la domiciliu atât cât se impune prin ancheta epidemiologică, se mai arată în comunicatul ISU Prahova.
Vă reamintim că Detașamentul de Pompieri Câmpina fusese practic închis, după ce în cursul zilei de joi, un pompier a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. S-au luat măsurile impuse de Direcția de Sănătate Publică, pompierii din schimbul respectiv fiind izolați la unitate, iar ceilalți la domiciliile lor. Pentru cele câteva zile în care Detașamentul de Pompieri Câmpina nu a fost operativ, ISU Prahova a dislocat personal de la unitatea din Ploiești, care a funcționat pe un spațiu pus la dispoziție de un operator privat pe un teren din fața Autogării Câmpina. De marți, spațiul respectiv a fost eliberat, iar activitatea de intervenție se desfășoară de la baza din Strada Vasile Alecsandri, cu pompieri de la alte subunități ale ISU Prahova.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.