În cursul zilei de sâmbătă, 30 noiembrie, la ora 16.00, polițiștii din Valea Doftanei au surprins două persoane care tăiau ilegal lemne.
În urma verificărilor, au stabilit că este vorba de două persoane din Provița de Jos, care tăiau ilegal lemne. Cei doi arbori puși la pământ au fost lăsați în custodia pădurarului. De asemenea, polițiștii au ridicat fierăstrăul electric folosit la comiterea faptei.
Cercetările continuă în acest caz.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova, împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Ploiești – Secția nr. 4 Poliție, ai Poliției Stațiunii Sinaia și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova, au desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea furturilor din buzunare, din bagaje, precum și a furturilor de bunuri de la călători.

Polițiștii câmpineni, cu sprijinul structurilor specializate din cadrul Serviciului pentru Imigrări Prahova și al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, au desfășurat joi, 12 martie, o acțiune amplă pe raza municipiului Câmpina și a localităților arondate în sistem metropolitan.

La Primăria comunei Bănești a avut loc, joi dimineață, o scurtă ceremonie care a marcat încheierea cadastrării gratuite a 6.177 imobile din această localitate.

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.