Odată cu aprobarea bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2021, au fost aprobate și investițiile care vor fi realizate cu fonduri de la bugetul local la cele două spitale din localitate - Spitalul Municipal și Spitalul de Psihiatrie Voila.
Suma totală alocată celor două spitale se ridică la 2.366.300 lei și este repartizată astfel:
- Spitalul Municipal Câmpina - 1.200.000 lei
- Spitalul de Psihiatrie Voila - 1.166.300 lei
La Spitalul Municipal lucrurile sunt ceva mai simple, în sensul că 500.000 lei sunt alocați alocați pentru continuarea lucrărilor de reabilitare a blocului operator și a holului de la etajul I, iar 700.000 lei - pentru achiziționarea unei stații de oxigen atât de necesare la ATI. În schimb, spre deosebire de anii precedenți, la Spitalul de Psihiatrie Voila, lista investiților este ceva mai amplă, suma alocată de la bugetul local având ca destinație:
- studii de fezabilitate privind realizarea rețelei noi de alimentare cu apă și canalizare, precum și retehnologizarea stației de epurare - 93.000 lei;
- execuția unei noi rețele de apă și canalizare și retehnologizarea stației de epurare (cotă cofinanțare 10%) - 698.000 lei;
- înlocuire învelitoare Pavilion 12 - 60.000 lei;
- înlocuire învelitoare Pavilion 20 - 54.000 lei;
- generator de curent (grup electrogen), putere 22 KVA (cotă cofinanțare 10%) - 3.300 lei;
- ambulanță tip A2 (cotă cofinanțare 10%) - 38.000 lei;
- recompartimentare și extindere construcție Pavilion 17 (cotă cofinanțare 10%) - 220.000 lei;
- achiziție bazin apă - 400.000 lei.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sinaia, au desfășurat o acțiune pentru documentarea activității infracționale într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!