Duminică dimineață, în jurul orei 7.00, pompierii militari au fost alertați de un apel la 112, prin care se anunța izbucnirea unui incendiu la Florești.
Conform purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, s-au deplasat la fața locului trei autospeciale de stingere de incendiilor și o ambulanță SMURD. Incendiul se manifesta la o casă particulară din satul Novăcești, comuna Florești, pe o suprafață de aproximativ 150 mp. Două persoane au fost evacuate. Pompierii încă cercetează cauza izbucnirii acestui incendiu. Nu au fost victime, ci doar pagube materiale.
(Foto cu caracter ilustrativ)

HidroPrahova informează abonații din orașul Breaza că, pentru efectuarea lucrărilor de cuplare la noua rețea de distribuție a apei de pe strada 30 Decembrie, va fi necesară sistarea temporară a furnizării apei potabile marți, 10 martie, între orele 8.00 și 15.00.

Ani la rând a găzduit unul dintre cele mai frumoase și faimoase festivaluri ale Câmpinei - "Hora prahoveană".

Cu siguranță sunt mulți câmpineni care își doresc anumite lucruri pentru orașul lor. Au idei despre cum poate fi localitatea mai curată, mai frumoasă, mai bine organizată. Ei bine, cele mai bune idei pot fi acum apreciate și premiate.

Luni, 9 martie 2026, au început lucrările de reparații la podul de pe DJ 101R Breaza-Comarnic. Circulația rutieră este reorganizată temporar.