CONTACT

Podium la ultima etapă și medalie în clasamentul național general pentru motocrosul câmpinean

- Sport -

Depășind deja 30 ani de activitate neîntreruptă în motocrosul românesc, clubul câmpinean Lido a reușit și la finalul ediției de campionat 2023 să aibă cel puțin un sportiv pe podiumul clasamentului național general.

Week-end-ul trecut, într-un cadru natural superb la Zărnești, pe circuitul Brebina, a avut loc ultima etapă a Campionatului Național de Motocros. La categoria Veterani I, Sebastian Strechioiou a concurat cu umărul dislocat și a reușit să se claseze pe locul 3 al etapei, punctele acumulate astfel asigurându-i locul secund în ierarhia finală și titlul de vicecampion național.
De asemenea, la Zărnești, în cadrul aceleași clase, Marcel Vișoiu a terminat etapa pe locul 5, clasându-se pe locul 6 în ierarhia finală. În clasamentul general, un alt sportiv de la Lido Câmpina, Alexandru Oprescu, ocupă locul 9, iar la categoria MX2, Alin Pandele a ocupat locul 5 în clasamentul general.
Sunt performanțe remarcabile, în condițiile în care acest frumos sport, motocrosul, nu mai are nicio bază de pregătire în Câmpina. Cu toate acestea, câțiva ”nebuni frumoși” se încăpățânează să mențină an de an numele Câmpinei în clasamentele naționale ale acestui sport.

19 Oct 2023 20:29 1298 vizualizari