Ștafeta Veteranilor va străbate toate județele țării noastre și se va termina pe 25 octombrie 2021, la Carei, de Ziua Armatei Române. Traseul Galben va porni, la 11 octombrie 2021, de la Târgu Mureș, fiind una dintre frumoasele inițiative de cinstire a Armatei Române. Acest periplu prin țară are trei trasee - roșu, gaben și albastru, care au ca punct final orașul Carei, ultima localitate eliberată de Armata Română în cel de-al doilea război mondial.
Subfiliala Câmpina a Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria” a fost de acord ca Traseul Galben al Ștafetei Veteranilor, Ediția a VIII-a, cu deviza ”Pentru Eroii Noștri”, să treacă prin fața Monumentului Eroilor Războiului de Întregire Națională, din Bulevardul Carol I, la intersecția cu Str. 1 Decembrie 1918.
După cum ne-a precizat col (r) Marian Dulă, președintele Subfilialei Câmpina a Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”, trecerea ștafetei prin fața monumentului din Câmpina va avea loc în ziua de 15 octombrie 2021, aproximativ la ora 18.00, voluntarii plecând din Brașov, cu trecere prin Breaza și Câmpina, urmând să ajungă la Ploiești.
(Foto cu caracter ilustrativ)

„Povestiri din ţara jaguarului roşu. O călătorie mexicană” este numele celui mai recent volum publicat de câmpineanul Gabriel Șerban la Editura Humanitas.

La Casa Tineretului s-a desfășurat, week-end-ul trecut, cea de-a XX-a ediție a Concursului muzical județean "Suflet de copil", organizat de Clubul Copiilor din Câmpina, instituție condusă de profesor Alice Botoacă, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova. Coordonatorul acestui proiect este, încă de la prima ediție, profesorul de canto Ruxandra Brezeanu.

Seratele Culturale Elstar ridică serios ștacheta calității evenimentelor pe care le organizează, găzduind miercuri, 20 mai, de la ora 17.30, la Librăria Elstar, un moment de excepție.

Librăria Elstar s-a dovedit neîncăpătoare în fața mulțimii de oameni care a dorit să participe la lansarea volumului „tandem dodo”, publicat la Editura Elstar, de Maria Dobrescu și Florin Dochia.