UPDATE 3 - Alimentarea cu apă a fost reluată în Câmpina în jurul orei 19.30.
UPDATE 2 - Conducta care s-a spart este conducta veche de apă de pe Strada B.P. Hasdeu. Angajații HidroPrahova lucrează la remedierea avariei.
UPDATE 1 - Primăria Câmpina anunță că din cauza avariei produse la conducta de apă de pe Strada B.P. Hasdeu, alimentarea cu apă potabilă va fi oprită în toată localitatea.
Este vorba despre o avarie majoră, care s-a produs undeva la intersecția străzilor Calea Doftanei și B.P. Hasdeu. Practic, conducta s-a spart și apa iese la suprafață, inundând străzile. Furnizarea apei potabile a fost deja întreruptă în mai multe zone din Câmpina.
Conducta a cedat în această după-amiază, iar reprezentanții HidroPrahova se află la locul avariei pentru a evalua situația și pentru a începe săpăturile. Prin zonă trec mai multe conducte de apă, inclusiv cele mari de transport și distribuție (Dn 600 mm și Dn 800 mm) și nu se știe, deocamdată, care dintre ele s-a spart. Acum se încercă identificarea conductei care a cedat pentru ca apoi să demareze săpăturile. Vom reveni.

Instanța din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis vineri seara propunerea Parchetului privind arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, pentru 30 de zile.

În cadrul unui proiect mai amplu, cu fonduri europene, care presupune eficientizarea energetică a trei blocuri, inclusiv panouri fotovolatice și montarea de stații de încărcare auto, zilele trecute au apărut primele stații de încărcare pentru autovehicule electrice.

„Diversele” de la finalul fiecărei ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina au devenit un loc de bălăcăreală, prilejul unora doar de a se auzi, de a-și „crea” material pentru atacuri viitoare ale adversarilor politici. Rar se mai întâmplă să auzim din partea aleșilor locali probleme concrete.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.