Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi, a desfășurat miercuri o amplă acțiune la nivel național pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Timp de patru ore, peste 1.400 de polițiști de la Transporturi, Rutieră și Ordine Publică au desfășurat controale în zona a 324 de stații de cale ferată. La nivelul județului Prahova, astfel de controale s-au efectuat la Ploiești Vest, Ploiești Sud, Mizil, Câmpina și Sinaia.
16 polițiști din cadrul Poliției Transporturi, precum și 14 polițiști din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, de la structurile de Ordine Publică și Rutieră, au participat la controalele de astăzi, din Prahova. Polițiștii au acționat în stațiile CFR menționate, precum și în zonele adiacente ale acestora, pentru depistarea călătorilor frauduloși, prevenirea furturilor, depistarea persoanelor fără adăpost, prevenirea actelor de cerșetorie și comerț ambulant, precum și descurajarea oricăror fapte ilegale. În urma activităților desfășurate au fost legitimate 111 persoane, au fost controlate 10 bagaje și verificate 45 de autovehicule.
Polițiștii au aplicat 30 de sancțiuni contravenționale pentru încălcarea Legii Taximetriei, Hotărârii de Guvern privind transporturile feroviare, Legii 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, Ordonanței de Guvern privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, precum și pentru alte abateri la regimul rutier. Valoarea sancțiunilor aplicate se ridică la peste 6.200 de lei, după cum informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova. La activitățile desfășurate la nivelul județului Prahova au participat și jandarmi.
(Sursă foto - IJP Prahova)

În condițiile în care lipsa locurilor de parcare, mai ales în zona centrală, este o problemă din ce în ce mai acută în Câmpina, mulți conducători auto alegeau să-și lase mașinile pe trotuarul de pe Strada Mihai Eminescu în dreptul Colegiului Național „Nicolae Grigorescu”.

O propunere a consilierului local Rudolf Leica la ”diverse” în ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina de joi, 26 martie, a iscat un șir de discuții aprinse.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine cu o groapă apărută pe Strada IH Rădulescu, în urma unei lucrări la o rețea de utilități.

În seara zilei de joi, 26 martie, la Bănești, pe DJ100D, polițiștii au depistat un autoturism care circula cu o viteză de 65km/h, cu o viteză cu 15km/h față de cea permisă pe acel sector de drum.