CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

153 de cadre medicale și personal auxiliar de la spitalele din România, confirmate cu COVID 19

- Actualitate -

153 de cadre medicale și personal auxiliar de la spitalele din România, confirmate cu COVID 19

Grupul de Comunicare Strategică anunță că, în conformitate cu datele raportate din teritoriu către Institutul Național de Sănătate Publică, astăzi, 26 martie 2020, la nivel național sunt 153 de cadre medicale și personal auxiliar la care s-a confirmat infectarea cu noul coronavirus. Este vorba despre 70 de medici, 50 de asistente medicale, 15 infirmiere, o îngrijitoare și 17 angajați din rândul personalului auxiliar din spitale. Cele 153 de persoane își desfășoară activitatea la spitale din: Suceava (90), București (36), Hunedoara (12), Covasna (5), Iași (3), Arad, Neamț și Vrancea (câte 2), Constanța (1).

Situația generală, la nivel național, în ceea ce privește pandemia de coronavirus
Până astăzi, 26 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.029 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cele 1.029 de persoane confirmate pozitiv, 94 au fost declarate vindecate și externate (53 la Timișoara, 28 la București, 6 la Craiova, 5 la Constanța, unul la Cluj și unul la Iași). Până astăzi, 17 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din Craiova, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău și Timișoara, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 123 de noi cazuri de îmbolnăvire. Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 7 ani și 87 de ani. La ATI, în acest moment, sunt internați 29 de pacienți, din care 23 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară. 
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6.151 de persoane. Alte 110.042 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate  15.998 de teste, din care 823 în unități medicale private.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 59 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19: 44 în Italia, 4 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, 3 în Franța și câte unul în Tunisia, Irlanda, Marea Britanie și Luxemburg. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 11 cetățeni români aflați în străinătate, 8 în Italia, 2 în Franța și unul în Marea Britanie, au decedat. 
La nivel mondial, numărul cazurilor de infectare cu noul coronavirus se apropie de 500.000 (495.086 cazuri). Numărul deceselor - 22.295 (din care 7.503 în Italia, 4.145 în Spania și 3.169 în China). Numărul persoanelor vindecate - 119.978.


26 Mar 2020 18:40 3563 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
826 vizualizari 21 Aug 2026 23:11 Se surpă trotuarul pe Strada Ecaterina Teodoroiu din Câmpina

Se surpă trotuarul pe Strada Ecaterina Teodoroiu din Câmpina

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat că pe Strada Ecaterina Teodoriou a apărut o surpare într-un trotuar.

citeste mai mult
2592 vizualizari 21 Aug 2026 21:21 Accident spectaculos în apropierea intrării la Spitalul Municipal Câmpina

Accident spectaculos în apropierea intrării la Spitalul Municipal Câmpina

În cursul după-amiezii de vineri, la intrarea pe Strada Sg. Maj. Erou Grigore Nicolae din Câmpina, la mică distanță de intrarea la Spitalul Municipal, a avut loc un accident rutier.

citeste mai mult
1446 vizualizari 21 Aug 2026 11:48 Spitalul Sanconfind renunță la maternitate! Principala cauză este scăderea dramatică a numărului de nașteri

Spitalul Sanconfind renunță la maternitate! Principala cauză este scăderea dramatică a numărului de nașteri

„Dacă acum câţiva ani, chiar în perioada pande­miei, aveam 35-40 de naşteri pe lună şi tot era nerentabil, anul trecut a fost o medie lunară de 11 naşteri, iar acum am ajuns la o medie de cinci-șapte naşteri pe lună, dar personalul trebuie să fie acelaşi”, a explicat Ioan Simion, fondatorul Centrului Medical Sanconfind renunțarea la secția de maternitate, citat de zf.ro.

citeste mai mult
1333 vizualizari 21 Aug 2026 09:55 Accident pe DN1. Un TIR s-a răsturnat și a acroșat un autoturism

Accident pe DN1. Un TIR s-a răsturnat și a acroșat un autoturism

În această dimineață, pe DN1 a avut loc un accident de circulație, la km 67+650, pe sensul Ploiești - Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV