Școala Gimnazială Centrală a găzduit, joi dimineață, festivitatea de încheiere a anului școlar pentru clasele din ciclul primar. Au fost momente emoționante, amestecate cu bucuria vacanței, dar și cu tristețea despărțirii de doamna învățătoare, în cazul elevilor de la clasa a IV-a.
Peste 300 elevi de la clasa pregătitoare și până la clasa a IV-a, fiecare venit cu un părinte, bunic sau alt membru al familiei, și-au luat la revedere de la colegi pentru vacanța de vară. Pentru unii, cei de la clasa pregătitoare, a fost o premieră, pentru alții, cei de la clasa a IV-a a fost despărțirea de învățător.
Așa cum a spus și profesorul Gabriela Cazacu, directorul Școlii Gimnaziale Centrale, ”fiecare copil din clasele primare este premiant și merită apreciere din partea familiei, colegilor, prietenilor, dascălilor”.
Moment special - pensionarea profesorului Elena Velcea
Festivitatea de încheiere a anului școlar a început cu un moment special, încărcat de emoție - pensionarea profesorului Elena Velcea. S-au spus cuvinte frumoase, atât din partea directorului Gabriela Cazacu, aceasta oferind o plachetă de onoare, cât și din partea profesorului Monica Trăistaru, vocea sărbătoritei trădând emoția momentului.

Vineri seara, în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe DN1, în zona km 82+800, pe sensul de deplasare Câmpina – Ploiești.

În jurul orei 11.15, la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” a început să sune o alarmă de incendiu, undeva din zona administrativă, unde se află birourile directorului și secretariatul.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Joi după-amiază, în jurul orei 16.00, la Valea Doftanei, în satul Trăisteni, pe DJ102I a avut loc un accidet rutier între o cifă și o autoutilitară, în aceasta din urmă aflându-se două persoane.