Magistrații Secției Penale din cadrul Judecătoriei Câmpina au admis cererea procurorilor și au dispus, ieri, arestarea preventivă pentru 30 de zile a lui Marian Brotoiu (cunoscut drept Piciu), un interlop câmpinean extrem de agresiv. În Dosarul 6145/204/2017, Brotoiu are patru capete de acuzare. Este vorba despre două infracțiuni de tulburarea ordinii și liniștii publice, o infracțiune de distrugere și una de mărturie mincinoasă.
La bază stau scandalurile provocate de Piciu la stațiile de carburant ETU și OMV din Câmpina, precum și într-un cafe-bar din localitate. Potrivit unor surse apropiate anchetei, Marian Brotoiu nu se află în țară. A fost anunțat să se prezinte la Poliția Municipală pentru declarații, la finalul lunii trecute, dar nu a făcut acest lucru. Pe numele său a fost emis mandat de arestare preventivă, considerându-se că a plecat din țară pentru a se sustrage cercetărilor, iar acum urmează să fie dat în urmărire.
Marian Brotoiu este foarte cunoscut în zona Câmpinei pentru violența sa. În 2011, a provocat o altercație în comuna Telega și a bătut polițistul care a intervenit să aplaneze scandalul. În 2012, în Câmpina, a lovit un alt polițist și a spart geamurile mașinii de poliție. A primit atunci o pedeapsă de opt luni cu suspendare, instanța considerând că fapta nu este atât de gravă încât Piciu să meargă la pușcărie. În urma apelului făcut de procurori, a primit trei ani de închisoare cu executare, dar a fost eliberat condiționat după un an și jumătate.
În primăvara lui 2016, Marian Brotoiu a fost arestat preventiv pentru deținere de droguri și trafic de droguri, în dosarul în care era implicat și Cheloo, solistul trupei "Paraziții". După trei luni, măsura arestului preventiv a fost schimbată cu arestul la domiciliu, iar ulterior cu măsura controlului judiciar, care a expirat în toamna anului trecut. Inculpații din acest dosar încă nu au fost trimiși în judecată.

Echipajele din cadrul ISU Prahova, cu sprijinul autocisternelor sosite de la ISU Timiș și ISU Brașov, precum și echipajele ISU Dâmbovița, au desfășurat sute de misiuni în perioada 30 noiembrie-8 decembrie 2025.

Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis din Câmpina a devenit un adevărat paradis pentru iubitorii sărbătorilor de iarnă. Probabil că nu există cadou pe care să dorești să-l oferi cuiva drag și să nu-l găsești aici.

La inițiativa preotului Daniel Rândașu, parohul Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" din Provița de Sus, pentru al treilea an consecutiv s-au strâns daruri pentru copiii de la Școala pentru Deficienți de Vedere Buzău.

În această perioadă extrem de grea pentru locuitorii și administrațiile din cele 12 localități rămase timp de o săptămână fără apă, au existat oameni, firme, instituții publice care au ajutat județul Prahova, au dat dovadă de solidaritate și au trimis fie apă, fie mașini.