CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Primarul Irina Nistor: ”M-am speriat când am ajuns prima dată la Centrul comunitar integrat! Era într-o stare deplorabilă...”

- Actualitate -

Primarul Irina Nistor: ”M-am speriat când am ajuns prima dată la Centrul comunitar integrat! Era într-o stare deplorabilă...”

Printre proiectele cu fonduri europene, preluate de la vechea administrație și despre care s-a vorbit în prima conferință de presă a actualei conduceri a Primăriei Câmpina, s-a numărat și Centrul comunitar integrat medico-social, amenajat în fosta grădiniță din cartierul Câmpinița.

Acest centru trebuia finalizat la 31 decembrie 2023, dar nu este gata nici în momentul de față. Centrul se adresează persoanelor aflate în risc de sărăcie și excluziune socială, inclusiv pentru victimele violenței domestice, traficului de persoane sau exploatării sexuale, mame minore sau foarte tinere.
Centru nu e gata, dar are deja un angajat!
A costat peste 2,1 milioane lei, din care 1,3 milioane lei din fonduri europene. În fine, 883 persoane ar trebui să beneficieze de serviciile acestui centru, pentru care este deja angajată o persoană, fost salariat al Primăriei Câmpina. Deși trebuia să fie gata de mai bine de un an, la acest moment spațiul arată jalnic.
”Am găsit acest proiect într-o stare deplorabilă. M-am speriat în primele zile când am ajuns acolo și am solicitat constructorului imediat să ia o serie de măsuri. S-au remediat unele din probleme pe parcurs și arată cât de cât mai bine față de cum l-am găsit...”, a declarat primarul Irina Nistor.
Din nou, un parteneriat care pare păgubos pentru Câmpina cu o asociație a lui Valentin Dimon
Centrul este realizat în asociere cu un partener coordonat tot de Valentin Dimon, cel care mai este implicat într-un alt proiect cu probleme, derulat în parteneriat cu Primăria Câmpina, parteneriat în cadrul căruia Câmpina plătește asociației lui Dimon suma de 200.000 lei anual. În această asociere de la Centrul comunitar integrat, partenerul Primăriei Câmpina trebuia să asigure mobilierul. Surpriză! Nu numai că arată de mâna a doua, dar are etichete de la un alt proiect european, în care asociația respectivă a fost partener. Cumva, l-au cumpărat o dată, dar încasează banii pentru el de mai multe ori? Aici lucrurile ar trebui clarificate, pentru că vorbim de un proiect cu fonduri europene și la un moment dat cineva va veni în control.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425). Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


08 Feb 2025 06:18 3378 vizualizari


Comentarii






  • 12.02.2025 16:31 Cristian Lacatus Daca vine ministerul in control si cere banii inapoi de la ce primarie se cere bani inapoi ? Si doamna primar daca semneaza ca trebuie sa dea bani inapoi o sa-i recupereze pe acesti bani de la fosti primari sau de la oamenii care sunt "vinovati" chiar daca nu au beneficiat de nici-un serviciu social pana azi ? Domnilor consilieri alesi la ce e-mail va gasim ca sa mai comunicam si noi cu ceva documente / probe inainte de vot ?
  • 08.02.2025 13:14 GoKids ⚠️ FOSTA GRĂDINIȚĂ NR. 4 TRANSFORMATĂ ILEGAL ÎNTR-UN "CENTRU FANTOMĂ"?⚠️ Fosta Grădiniță nr. 4, de pe Câmpinita, un loc cu istorie pentru câmpineni și pentru care noi am depus nenumărate cereri de a o readuce la viață, a fost transformată într-un așa-zis "Centru Comunitar Integrat". Dar, în loc să servească interesului public, proiectul este plin de nereguli și suspiciuni. ❌ Nereguli grave descoperite de primarul Irina Nistor, au avut sa confirme ceea ce noi am dedus acum 2 ani! ❌ Angajat fără specializare, încasează lunar salariu de la acest "Centru" care nici astăzi nu funcționează! ❌ GoKids a depus 7 adrese din 2020 pentru a reabilita clădirea, dar fosta administrație a mințit, ascuns și ignorat, toate cererile, incalcand grav legea! ❌ Cu toate ca proiectul avea spațiu în incinta școlii Mecanică 2, grădinița a fost atribuita de către Moldoveanu într-unul din proiectele dubioase al lui Valentin Dimon, cu o totală lipsa de transparență! ❌ Decizia a fost luată pe ascuns, printr-o ședință de îndată a consiliului local doar în prezenta consilierilor obedienti! Se merită să ignorăm deficitul de locuri în educație și să transformăm o grădiniță într-un "Centru" unde persoanele de etnie roma, să poată fi consiliate psihologic....... fictiv? Ce se întâmplă cu banii publici? De ce sunt ignorați cetățenii? Până unde se merge? Cine sunt responsabilii pentru această situație? ‼️Sunt doar câteva întrebări la care autoritățile competente ar trebui să se autosesizeze iar noi, le vom pune la dispoziție toată documentația!‼️ #Câmpina #GrădinițaNr4 #GoKids #CentrulComunitarIntegrat #Nereguli #Abuz #Corupție #Transparență #Responsabilitate
1198 vizualizari 02 Feb 2026 09:48 Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Așa cum vă anunțam într-un articol anterior, de luna aceasta, în municipiul Câmpina vor intra treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

citeste mai mult
482 vizualizari 02 Feb 2026 09:33 Accident mortal pe o șosea din Prahova

Accident mortal pe o șosea din Prahova

Pe DN1D, în apropierea localității Albești Paleologu, a avut loc luni dimineață un accident rutier în care au fost implicate două autocamioane (unul încărcat cu sare, altul fără încărcătură) și un autoturism.

citeste mai mult
574 vizualizari 31 Jan 2026 13:13 Un bărbat din Florești a fost reținut 24 de ore pentru conducerea fără permis a unui autovehicul neînmatriculat

Un bărbat din Florești a fost reținut 24 de ore pentru conducerea fără permis a unui autovehicul neînmatriculat

Polițiștii din Florești au fost sesizați că, pe un drum din localitate, un autovehicul ar fi fost condus în mod sinuos de către o persoană de sex masculin, fără a avea montate plăcuțe cu numărul de înmatriculare.

citeste mai mult
1577 vizualizari 30 Jan 2026 19:35 Polițiștii au oprit noaptea o mașină pe DN1, la Comarnic. Era condusă de un copil de 12 ani și venea din județul Buzău!

Polițiștii au oprit noaptea o mașină pe DN1, la Comarnic. Era condusă de un copil de 12 ani și venea din județul Buzău!

Caz incredibil înregistrat de polițiștii prahoveni. La data de 27 ianuarie, în jurul orei 23.25, polițiștii au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe Drumul Național 1 (E60), pe raza localității Comarnic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV