CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Parcările de pe Strada 1 Mai din Câmpina devin parcări cu plată. 2,10 lei/oră de vehicul, dar va fi stabilit și un tarif pe zi

- Actualitate -

Parcările de pe Strada 1 Mai din Câmpina devin parcări cu plată. 2,10 lei/oră de vehicul, dar va fi stabilit și un tarif pe zi

Ne-ar fi plăcut să vă anunțăm crearea de noi locuri de parcare în Câmpina, poate chiar și inaugurarea parcării supraetajate de pe locul actualului bazar, investiție despre care se vorbește în general în campaniile electorale. Dar nu, nu este cazul, astfel de vești întâzie să apară, din păcate. Vă anunțăm, în schimb, că vor fi taxate locurile de parcare de pe Strada 1 Mai din spatele Pieței Centrale. Un proiect de hotărâre în acest sens a fost inițiat de primarul Horia Tiseanu și urmează să fie aprobat în ședința de joi, 29 august 2019, a Consiliului Local Câmpina.

Vor fi taxate locurile de parcare de pe partea stângă a Străzii 1 Mai (cum priviți dinspre piață spre B.P. Hasdeu) și locurile din parcarea situată în fața magazinelor, pe partea dreaptă a străzii. "Prin delimitarea acestor parcări se asigură o mai bună circulație pe această stradă cu sens unic, precum și venituri suplimentare la bugetul local, deoarece în permanență sunt parcate mașini, în special ale comercianților din zonă. Apreciez că este oportun să aprobăm și să amenajăm aceste zone de parcare cu plată, având în vedere fluxul existent și lipsa locurilor de parcare", se precizează în expunerea de motive a primarului Horia Tiseanu.
În total sunt 22 locuri de parcare, potrivit Direcției de Urbanism din cadrul Primăriei Câmpina și... 23 locuri de parcare, potrivit Serviciului ADPP din cadrul aceleiași instituții. Că sunt 22 sau 23, cert este că aceste locuri de parcare vor fi taxate cu 2,10 lei pe oră sau 202,70 lei pe lună - dacă sunt persoane interesate de un abonament lunar de parcare (dar care nu le asigură și locul de parcare). De asemenea, se intenționează și stabilirea unui tarif pe zi, al cărui cuantum va fi decis de Consiliul Local. De încasarea banilor se vor ocupa casierii care vor activa pe noua zonă (trei persoane fie nou-angajate sau detașate de la alte departamente, după cum se precizează în raportul de specialitate al Direcției de Investiții din Primărie, în subordinea căreia se află parcările publice).
Prin urmare, în loc de parcometre, așa cum a aprobat Consiliul Local în primăvară, se suplimentează numărul angajaților de la parcări, o zonă unde încasările sunt importante: 40.000 lei este media lunară a veniturilor din taxa de parcare, deci în jur de 480.000 lei pe an încasați la bugetul local. Așa era până acum, dar încasările vor crește după taxarea locurilor de parcare de pe 1 Mai. 
Știm ce înseamnă încasările făcute de casieri, sunt sumele menționate mai sus, poate vom afla într-o bună zi și media încasărilor după montarea de parcometre. S-ar putea să avem cu toții o mare surpriză...


26 Aug 2019 12:58 5886 vizualizari


Comentarii






  • 27.08.2019 12:44 Diana Iulia Bine ca se introduce o noua taxa, iar banii merg la bugetul local ca sa organizeze festivaluri, nu pentru a demara lucrari de reasfaltare a strazilor dezastruoase din Campina. Si ce mare amenajare se poate face in zona, in afara de cateva marcaje pe carosabil? Ca spatiu nu exista. Bravo, Primaria Campina. O solutie care nu aduce castig decat Primariei, iar soferii vor avea aceeasi problema. Spatiul de parcare e acelasi, situatia va fi in continuare la fel.
  • 27.08.2019 08:27 Radu Paraschiv Poate acum înțelegeți de ce a plecat Nistor de la piață. El dorea construirea unei parcări și să creeze mai multe locuri de parcare, cu un tarif mai mic, iar primăria vrea doar bani mai mulți din locurile de parcare existente. Este o diferență de gândire și de atitudine. Primăria se gândește doar la bani, nu la rezolvarea unei probleme a comunității. În acea zonă oricum se parchează. Nici economic nu știu dacă este rentabil: 20 locuri x 2 lei x 12 ore/zi =480 lei zi (medie) x 30 zile =14.400 lei / lună. Trebuie 3 casieri (schimb 1, schimb 2 și tura pană x 8 ore zi cf. Cod Muncii) x 3500 lei = 10.500. La care se adaugă alte cheltuieli (tichete vacanță, echipament, consumabile, etc.) Mare afacere. Marca Primăria Câmpina.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
190 vizualizari 11 Feb 2026 12:27 Percheziții în Prahova și Dâmbovița într-un dosar de contrabandă cu țigarete

Percheziții în Prahova și Dâmbovița într-un dosar de contrabandă cu țigarete

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Prahova au pus în executare, în această dimineață, 11 mandate de percheziție domiciliară, la imobile situate în județele Prahova și Dâmbovița.

citeste mai mult
814 vizualizari 10 Feb 2026 20:52 Ocolul Silvic Câmpina reacționează: „Vom acționa pentru igienizarea zonei”

Ocolul Silvic Câmpina reacționează: „Vom acționa pentru igienizarea zonei”

În urma apariției articolului „Un teren al Ocolului Silvic Câmpina este plin de gunoaie”, Ocolul Silvic Câmpina ne-a transmis următorul punct de vedere:

citeste mai mult
1856 vizualizari 10 Feb 2026 12:18 Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina a câștigat panouri fotovoltaice care vor produce anual 6.500kW

Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina a câștigat panouri fotovoltaice care vor produce anual 6.500kW

Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina a câștigat un concurs în urma căruia va avea montate pe sediul principal panouri fotovoltaice, care vor produce anual 6.500kW.

citeste mai mult
2468 vizualizari 10 Feb 2026 11:11 Piațeta „Marin Constantin”, din centrul Câmpinei. Bănci în băltoace înghețate...

Piațeta „Marin Constantin”, din centrul Câmpinei. Bănci în băltoace înghețate...

Pasajul de la Ceas din centrul municipiului Câmpina sau Piațeta „Marin Constantin”, după mai noua sa denumire în onoarea fondatorului și dirijorului Corului „Madrigal”, are o mare problemă de fiecare dată când sunt precipitații.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV