Accident mortal, luni după-amiază, pe un drum județean din localitatea Tinosu, județul Prahova.
În accident au fost implicate un autoturism condus de un bărbat de 46 ani, cu patru ocupanți la bord, toți conștienți, asistați medical la fața locului, precum și o motocicletă. Ocupantul acesteia din urmă, un tânăr în vârstă de 24 ani, prezenta leziuni incompatibile cu viața, astfel că, din păcate, medicul ambulanței TIM a fost nevoit să declare decesul acestuia.
ISU Prahova a deplasat la locul accidentului o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și ambulanța SMURD de Terapie Intensivă Mobilă (cu medic), după cum a informat purtătorul de cuvânt al ISU Prahova.
Ulterior, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a precizat că în urma accidentului a rezultat și vătămarea corporală a conducătorului auto de 46 ani, precum și a unei femei de 45 ani, a unui tânăr de 21 ani, dar și a unei minore de 17 ani, pasageri în autoturism. Persoanele au fost fost transportate la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea situației de fapt și luarea măsurilor legale care se impun în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a două persoane (un bărbat, de 29 ani și o femeie, de 28 ani), cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, complicitate la trafic de droguri de risc și mare risc, deținere de droguri de risc și mare risc pentru consum propriu, fără drept și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, în formă continuată.

La sediul Consiliului Județean Prahova a avut loc miercuri, 22 ianuarie, o întâlnire în cadrul căreia au fost prezentate două noi apeluri de finanțare prin Programul Tranziție Justă.

În urma numeroaselor reacții privind majorarea impozitelor și taxelor locale, Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat:

Polițiștii din cadrul structurilor operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au executat la data de 20 ianuarie 2026, nouă mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, emise de instanțele de judecată competente.