Pentru că joi, 29 noiembrie, a fost ultima zi de curs înaintea Zilei Naționale a României, la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.
Festivitățile au început în curtea interioară a Colegiului "Grigorescu", unde s-a intonat Imnul Național al României și unde s-au spus câteva cuvinte despre însemnătatea istorică a zilei de 1 Decembrie 1918. Apoi, elevii și cadrele didactice s-au prins într-o uriașă horă a unirii. Manifestarea a continuat în holul de onoare al clădirii principale, acolo unde au avut loc momente artistice, cântecele și dansurile fiind, bineînțeles, în strânsă legătură marea sărbătoare națională de la 1 Decembrie.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat reluarea lucrărilor la parcarea de pe Strada Erupției, odată cu adoptarea bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2026.

În multe locuri din Câmpina străzile sunt închise sau cu circulația rutieră restricționată din cauza lucrărilor, în special la rețeaua de apă și canalizare, care se derulează în punctele respective.

La sediul Consiliului Județean Prahova, președintele instituției - Virgiliu Nanu și vicepreședintele Mario Daniel Soare au premiat astăzi echipa de robotică UNDEFINED a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.