Sunt câteva zile de când în Parcul Soceram din municipiul Câmpina au apărut doi câini. Ei sunt Helga și Floki, după cum scrie pe medalioanele pe care le au la gât. Da, au medalioane, dar nu și microcipuri.
Sunt blânzi, cuminți, jucăuși, dar și foarte triști în unele momente. Nimeni nu știe de unde au apărut și toată lumea bănuiește că sunt pierduți de vreme ce au la gât curele și medalioane pe care scrie numele lor. Din păcate, nu este scris și un număr de telefon al proprietarului. Asociația “Arca lui Norocel” i-a scanat, pentru a vedea dacă sunt microcipați, dar nu există microcip, astfel că, momentan, nu se știe dacă acești câini, care stau tot timpul împreună și nici nu părăsesc zona, sunt pierduți sau abandonați. Diverse persoane le aduc zilnic mâncare, dar asta nu este suficient, câinii nu pot rămâne acolo, în parc, ai nimănui.
Nu ar fi prima dată când în zona Câmpinei ar fi abandonați câini (de rasă sau nu) cu curelușe la gât și medalioane, aduși de persoane care tranzitează zona. Cel puțin, după pandemia de coronavirus, astfel de abandonuri au fost frecvente...
Să sperăm, totuși, că Helga și Floki au un stăpân care îi caută. Să sperăm că în cazul lor nu e vorba de un abandon. Haideți să încercăm să ne mobilizăm, poate distribuind acest articol sau pozele lor îi recunoaște cineva, poate reușim să le găsim stăpânul sau... un alt stăpân care să-i accepte pe amândoi și să le ofere o casă.

Sâmbătă dimineață, alături de echipele Hidro Prahova, Virgiliu Nanu, președintele Consiliului Județean Prahova, a mers în Câmpina și Breaza pentru monitorizarea evoluției situației după repornirea sistemului de alimentare cu apă. La aproximativ 12 ore de la introducerea apei în rețea, sistemul se stabilizează treptat, iar alimentarea ajunge deja în majoritatea localităților afectate.

Chiar dacă este sâmbătă, chiar dacă este sărbătoare și chiar dacă apa a revenit la robinete, fără a fi potabilă, la Câmpina, continuă să funcționeze și sâmbătă trei centre de distribuire a apei potabile îmbuteliate.

Chiar dacă furnizarea apei s-a reluat, populația trebuie să respecte indicațiile autorităților și să nu consume apă de la robinet. De asemenea, acesta nu trebuie sa fie folosită pentru gătit sau pentru igiena personală.

În cadrul ședinței CJSU de vineri seară, de la Prefectura Prahova, s-a discutat și situația unităților de învățământ.