Pe centura de vest a Ploieștiului a avut loc, în această dimineață, un accident rutier soldat cu cinci morți și 28 de răniți. Un autobuz care asigura ruta Ploiești - Mănești s-a izbit de o basculantă plină cu pietriș. Practic, a intrat cu viteză în basculanta care circula în fața sa. Una dintre victime este șoferul autobuzului.
Accidentul a avut loc chiar la intersecția centurii de vest a Ploieștiului cu drumul spre Buftea, iar urmările sale sunt dramatice, fiind unul dintre cele mai grave accidente rutiere din Prahova, din ultima vreme. A fost nevoie de echipajele de descarcerare, iar circulația a fost blocată mai multe zeci de minute. S-a intervenit cu 22 de ambulanțe care au preluat victimele și le-au transportat la Spitalul Județean de Urgență Ploiești. Vom reveni cu detalii și imagini.
(Sursa foto - ISU Prahova)

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.