Zilele trecute, în aglomerația din zona PIeței Centrale Câmpina, ieșea în evidență o mașină. O mașină a unei firme de pază, care parcase pe colțul dintre străzile Mihai Eminescu și Republicii, vis-a-vis de stația de taxiuri.
De mașină stătea rezemet cu coatele de plafon un om aproape de pensie, în uniforma firmei respective. Nimic nu părea să-i tulbure liniștea dată, probabil, de apropierea pensiei. Într-o hărmălaie și aglomerație demnă de marile orașe, liniștea lui părea nefirească.
”Chiar nu puteați parca n altă poarte, decât pe colțul ăsta, unde cred că nici nu prea aveți voie?!”, l-a întrebat un trecător. Mutându-și greutatea de pe un picior pe altul, bărbatul a spus cu o nonșalanță șocantă: ”Dar care e problema?! Parchez de când mă știu pe colțul ăsta și până acum nu m-a întrebat nimeni nimic...”
Și conducătorii auto care veneau de pe Strada Mihai Eminescu se chinuiau în continuare să facă slalom printre această mașină, pietoni (care traversează de-a valma) și taxiuri, care ies din stație...
O lume nebună, nebună, nebună!

Una dintre principalele probleme ale Câmpinei este cea a infrastructurii rutiere. Pentru că, după cum știți, este în derulare un proiect european al Hidro Prahova prin care se intervine la rețelele de apă și canalizare din tot orașul.

Primarul Irina Nistor a continuat să prezinte stadiul celor mai importante proiecte derulate de administrația locală la Câmpina.

În cadrul ședinței ordinare a Cosiliului Local Câmpia de joi, 27 august, se va afla pe ordinea de zi și un proiect care presupune trecerea din domeniul privat în domeniul public al municipiului a blocului de nescesitate.

Amenajarea aleilor, parcării și dotarea capelei de la Cimitirul „Lumina” este unul dintre proiectele administrației câmpinene care durează de mulți ani. Acum, primarul Irina Nistor a anunțat că toate aceste lucrări sunt aproape de finalizare.