CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Monumentele istorice și obiectivele turistice din Breaza, primele digitalizate de pe Valea Prahovei

- Actualitate -

Monumentele istorice și obiectivele turistice din Breaza, primele digitalizate de pe Valea Prahovei

Orașul Breaza are statut de stațiune balneoclimaterică, dar și multe obiective turistice și monumente istorice care ar merita o promovare ceva mai consistentă, lucru pe care actuala administrație locală intenționează să îl realizeze. Acum, la final de an, s-a făcut un pas important în domeniul turismului, monumentele istorice și obiectivele turistice din Breaza fiind digitalizate.

Acest lucru a fost posibil printr-un parteneriat încheiat între Centrul de Turism Breaza și Asociația ”Călător prin România”. Zilele trecute a început montarea plăcuțelor pe care, pe lânga denumirea monumentului / obiectivului, se regăsesc coduri QR care fac trimitere la platforma https://travellerinromania.com, unde informațiile despre respectivul obiectiv sunt atât în limba română, cât și în limbi de circulație internațională.
”Proiectul nostru nu este exclusiv despre promovarea turistică, ci este și despre rapoartele generate de platforma online, care ne indică locurile mai puțin vizitate, dar cu potențial turistic mare. Nu este, exclusiv, despre plăcuțele pe pare le montăm, ci despre cum legăm toate municipiile, comunele, orașele într-un sistem centralizat al turismului, unde știm oricând și la orice oră despre ce turiști discutăm, care sunt intențiile lor de vizitare, ce-și doresc mai exact de la România, urmând ca pe baza acestor informații să facem strategii. Împreună putem duce turismul la nivelul următor”, a declarat Iulian Tănașcu, președintele Asociației ”Călător prin România”, prezent la Breaza la montarea primelor plăcuțe cu coduri QR pe monumentele istorice și obiectivele turistice.
Printre obiectivele digitalizate se numără Biserica "Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul" de la Podu Vadului, Biserica "Sfântul Gheorghe" din Breaza de Jos, Biserica "Sfânta Mina" de la Valea Târsei, Biserica "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Nistorești, Biserica "Adormirea Maicii Domnului" din Breaza, Casa "Virgil Neagoe", Casa "Duiculescu", Liziera de pini, Poiana Mare a Lazului, monumentele eroilor din localitate, Poarta Breaza de pe Dealul Lazului, Dealul cu Trovanti, Monumentul celor Trei Regi, Parcul Brâncoveanu, Crucea de pe Gurga și multe altele.


31 Dec 2020 08:12 5912 vizualizari


Comentarii






64 vizualizari 04 May 2026 09:46 Polițiștii prahoveni au soluționat peste 500 evenimente în minivacanța de 1 Mai

Polițiștii prahoveni au soluționat peste 500 evenimente în minivacanța de 1 Mai

Polițiștii din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au gestionat, pe durata minivacanței de 1 Mai, peste 500 evenimente semnalate prin intermediul Sistemului Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, intervenind prompt pentru prevenirea unor situații de risc și pentru luarea măsurilor legale față de persoanele care pun în pericol siguranța publică.

citeste mai mult
347 vizualizari 02 May 2026 16:27 Un ofițer superior al ISU și-a pierdut viața într-o avalanșă pe Valea Coștilei, din Bucegi

Un ofițer superior al ISU și-a pierdut viața într-o avalanșă pe Valea Coștilei, din Bucegi

Stratul nou de zăpadă căzut în zona montană, dublat de condițiile meteorologice dificile au dus, în cursul zilei de sâmbătă, 2 mai, la producerea unei avalanșe pe Valea Coștilei din Munții Bucegi, avalanșă care a surprins un grup de schiori.

citeste mai mult
203 vizualizari 02 May 2026 13:28 De 1 Mai, polițiștii au depistat pe șoselele din Prahova șase șoferi sub influența alcoolului

De 1 Mai, polițiștii au depistat pe șoselele din Prahova șase șoferi sub influența alcoolului

La data de 1 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție  Prahova au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii conducerii autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice și a substanțelor interzise, în vederea creșterii gradului de siguranță rutieră și protejării participanților la trafic.

citeste mai mult
366 vizualizari 01 May 2026 19:30 Tarife noi pentru utilizarea spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina

Tarife noi pentru utilizarea spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina

Primăria Câmpina derulează o procedură de transparență publică pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind, printre altele, stabilirea noilor tarife de utilizare temporară a spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza”, aici intrând inclusiv spațiile de la Casa Tineretului.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV