Anul acesta vine rândul primului etaj al Spitalului Municipal să intre în lucrări de reabilitare și modernizare. Etajul I înseamnă întregul bloc operator, terapia intensivă, holul central și culoarul de acces spre blocul alimentar.
După cum ne-a declarat managerul Spitalului Municipal, dr. Călin Tiu, în prezent se pun pe hârtie toate lucrările necesare, se fac calcule și estimări, mai ales că este vorba despre o investiție destul de complexă, pe care conducerea spitalului dorește să o introducă în bugetul pentru 2017 și să o realizeze pe parcursul anului. (video)
Tot anul acesta va continua dotarea saloanelor din secțiile Spitalului Municipal cu butoane de avertizare la fiecare pat și va fi extinsă rețeaua de fluide medicale. Tot la capitolul investiții se mai au în vedere modernizarea farmaciei spitalului și finalizarea circuitului pentru mutarea bazei de recuperare din clădirea anexă în clădirea principală din Strada Vasile Alecsandri. "Ar mai fi de realizat unele finisaje în corpul principal al secției din Strada Vasile Alecsandri, acolo unde dorim să mutăm baza de recuperare medicală. Clădirea anexă este foarte veche, a fost construită în anul 1905 și ne gândim fie să o consolidăm, dacă acest lucru va fi posibil, fie să o reconstruim. Iar în acest spațiu putem realiza câteva locuințe de serviciu", ne-a mai declarat dr. Călin Tiu. (video)
Referitor la proiectul privind extinderea Spitalului Municipal Câmpina, vă reamintim că această investiție va fi finanțată de la bugetul de stat, prin intermediul Companiei Naționale de Investiții (CNI). Spitalul Municipal a realizat studiul de pre-fezabilitate, urmând ca de studiul de fezabilitate și alte documente necesare să se ocupe CNI.

În curusl dimineții de marți, 21 iulie, s-a făcut recepția finală a lucrărilor de amenajare a parcării de pe Strada Erupției din Câmpina.

O delegație a Departamentului pentru Situații de Urgență, condusă de secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, șef al DSU, dr. Raed Arafat, alături de reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, s-a deplasat luni după-amiază în zonele afectate de inundații din județul Prahova, pentru evaluarea situației operative și dispunerea măsurilor necesare în vederea sprijinirii comunităților afectate și a gestionării eficiente a intervențiilor.

Furtuna care a afectat în cursul după-amiezii de luni zona Câmpina a produs ceva pagube și în Câmpina, dar nu de proporțiile celor petrecute prin localitățile din jur.

Zeci de pompieri militari din Prahova, București - Ilfov și de la unitatea specială a ISU au intervenit pentru deblocarea DN1 în urma preciptațiilor abundente din zona Breaza - Cornu.