Noaptea trecută, pe Bulevardul Carol I, chiar pe linia dreaptă din cartierul Câmpinița, a avut loc un accident de circulație soldat - din fericire - doar cu pagube materiale.
Conducătorul unui autoturism destul de puternic a scăpat efectiv mașina de sub control și a intrat într-un stâlp de electricitate din beton, pe care l-a secerat și s-a oprit apoi într-un gard. Nimeni nu a fost rănit.
Norocul, dacă se poate vorbi și de noroc într-o asemenea situație, a fost că accidentul s-a produs noaptea, când nu prea mai este lume pe stradă, dar - foarte probabil - puteam vorbi de o tragedie dacă în locul stâlpului era un om.
Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini, însoțite și de un comentariu prin care informează că oamenii din această zonă, a intersecției Bulevardului Carol I cu Strada Grădinii, chiar în dreptul Secției de la Drumuri și Poduri, au făcut în mai multe rânduri solicitări pentru montarea unui relantisor la această trecere de pietoni. La orice oră din zi sau din noapte, pe aici se circulă cu viteză destul de mare și - iată - se pot produce oricând și asemenea accidente.

Scoasă la vânzare de OMV Petrom de mai mult timp, clădirea de pe Strada Plevnei, la intersecția cu Strada Ardealului, și-a găsit un nou proprietar - Adamant International School, o școală creștină privată din Câmpina.

Există o vorbă veche cu căciula pe care ne-o furăm singuri și pare că asta se întâmplă acum și la Câmpina, pe Strada Orizontului.

Inspectoratul Școlar Județean Prahova a dat publicității lista posturilor de director și director adjunct de la unitățile de învățământ pentru care se va organiza în această toamnă concurs.

Până la deschiderea și operaționalizarea Centrului de Colectare a Deșeurilor prin Aport Voluntar, la Câmpina vor mai funcționa platformele pentru deșeurile voluminoase, situate pe Aleea Parcului și Aleea Arinului.