Primăria Câmpina a finalizat procedura de achiziție publică pentru serviciul de pază, protecție și supraveghere a obiectivelor aparținând administrației publice locale. Nu mai puțin de 17 oferte au fost depuse pentru obținerea acestui contract, câștigătoare fiind firma OK Guard București, cea care a prestat serviciul menționat și în 2019. Noul contract va fi încheiat pe doi ani (2020 - 2021), valoarea totală fiind de 1.462.117 lei fără TVA, valoarea contractului subsecvent (pe un an) fiind de 732.058 lei fără TVA, potrivit anunțului publicat pe SEAP.
Firma care a câștigat licitația va asigura paza și protecția următoarelor obiective: Direcția Economică, Baza de producție de pe Strada Petrolistului, Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu", Casa Căsătoriilor, Cimitirul "Lumina" din Cartierul Slobozia, zona Pieței Centrale - perimetrul format din străzile Republicii, I.L. Caragiale, Mihail Kogălniceanu, parcarea centrală și pasajul de la ceas. În total este vorba despre 27 de agenți de pază care să lucreze în schimburi la obiectivele aparținând administrației locale. Principalul criteriu de atribuire a contractului a fost prețul cel mai scăzut.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sinaia, au desfășurat o acțiune pentru documentarea activității infracționale într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!