De la o zi la alta, drumul județean 214, care face legătura între Brebu și satul Pietriceaua, este tot mai afectat de alunecările de teren reactivate de ploile torențiale din ultima vreme. Acest drum are probleme de foarte mulți ani, indiferent de anotimp, ba se inundă, ba se transformă în pârtie înghețată, iar acum, iată arată ca în imaginile trimise de un cititor. Drumul se rupe, efectiv.
Paradoxal, acest dezastru de drum face legătura între Brebu și unul dintre cele mai frumoase sate din România - Pietriceaua, un adevărat muzeu în aer liber, un loc de poveste, încărcat de istorie și tradiții. Dar ca să ajungi aici îți trebuie curaj. Oamenii se întreabă, pe bună dreptate, dacă nu cumva autoritățile așteaptă ca drumul să se rupă de tot pentru a interveni.
DJ 214 se află în administrarea Consiliului Județean Prahova și, potrivit, hotărârii de aprobare a bugetului județean pentru 2019, anul acesta sunt alocați 55.000 lei doar pentru realizarea proiectării în vederea executări lucrărilor de consolidare. Pentru că, în acest caz, nu vorbim despre o simplă asfaltare, ci despre consolidarea drumului afectat grav de alunecările de teren. Din păcate, drumul cedează de la o zi la alta și chiar există riscul să se producă surpări importante pe unele porțiuni.
Unul dintre proiectele importante pentru fluidizarea traficului rutier pe DN1 este realizarea unui sens giratoriu la intrarea în comuna Bănești, la intersecția cu drumul spre satul Urleta.
Sigur, nu valoarea prejudiciului este importantă, ci fapta în sine.
Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse marți seară pe Strada I.H. Rădulescu, în apropiere de intersecția cu Aleea Mărului.
Trei ani de închisoare cu suspendare, aceasta este sinteza pedepsei aplicate de instanța de la Judecătoria Câmpina pentru autoarea accidentului cumplit din 7 aprilie 2022, de pe trecerea de pietoni de la Salcie, în urma căruia un băiat de 17 ani și-a pierdut viața.