De la o zi la alta, drumul județean 214, care face legătura între Brebu și satul Pietriceaua, este tot mai afectat de alunecările de teren reactivate de ploile torențiale din ultima vreme. Acest drum are probleme de foarte mulți ani, indiferent de anotimp, ba se inundă, ba se transformă în pârtie înghețată, iar acum, iată arată ca în imaginile trimise de un cititor. Drumul se rupe, efectiv.
Paradoxal, acest dezastru de drum face legătura între Brebu și unul dintre cele mai frumoase sate din România - Pietriceaua, un adevărat muzeu în aer liber, un loc de poveste, încărcat de istorie și tradiții. Dar ca să ajungi aici îți trebuie curaj. Oamenii se întreabă, pe bună dreptate, dacă nu cumva autoritățile așteaptă ca drumul să se rupă de tot pentru a interveni.
DJ 214 se află în administrarea Consiliului Județean Prahova și, potrivit, hotărârii de aprobare a bugetului județean pentru 2019, anul acesta sunt alocați 55.000 lei doar pentru realizarea proiectării în vederea executări lucrărilor de consolidare. Pentru că, în acest caz, nu vorbim despre o simplă asfaltare, ci despre consolidarea drumului afectat grav de alunecările de teren. Din păcate, drumul cedează de la o zi la alta și chiar există riscul să se producă surpări importante pe unele porțiuni.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.